Парламентът прекрати предсрочно пълномощията на Христо Иванов като народен представител от парламентарната група (ПГ) на „Продължаваме промяната-Демократична България“ по негово искане.

Той подаде заявление за прекратяване на пълномощията си още на 19 юни - в първия ден на новото Народно събрание, като първо обаче положи клетва като депутат.

Оставката бе приета единодушно с 225 гласа, но след спор и размяна на реплики в пленарната зала.

Пръв взе думата председателят на ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов, заявявайки, че Народното събрание започва работа с нещо хубаво – да освободи Христо Иванов. С това, което ще направим, този парламент оттук нататък ще има по-добра компетенция, обоснова се той, като постави под съмнение юридическите качества на Иванов.

С това, което направихте вчера, не мога да разбера с какъв кураж можете да продължавате да сте тук, реагира Манол Пейков от ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ). Г-н Костадинов (Костадин Костадинов, „Възраждане“) поне има план, когато ни завземе Русия, да стане генерал-губернатор, вашият е да си напълните джоба с жълти стотинки, продължи той. Пейков добави, че все пак трябва да има някакъв добър тон, който не трябва да се преминава. Колегата му Божидар Божанов отбеляза, че  Съветът на Европа е казал, че Конституцията е добра. Иванов се опитваше да реши политическата криза през последните години, оставката му беше достойно поведение, нещо, което не виждам от ваша страна, посочи депутатът.

С промените в Конституцията дадохте някакво меню от длъжности, от които президентът да може да назначи министър-председател, отговори му Тошко Йорданов. Доста сте жалки и нагли, по-добре си мълчете, посъветва той. Всички юридически организации казват, че промените в Конституцията „са тъпи“, ние можем да се радваме, че Христо Иванов се маха от този парламент най-накрая, заключи председателят на ПГ на ИТН.

Казаното от Йорданов е под всякаква критика, коментира Кирил Петков(ПП-ДБ). Всички да благодарим на Христо Иванов, че въпреки всички трудности и различия, беше диалогичен народен представител , за мен беше чест да бъдем рамо до рамо с него, подчерта той. И добави, че ако всеки депутат направи промяна в България в размера, в който Христо Иванов е направил такава, страната ни ще бъде различна държава. Да пожелая всеки от нас да има такава значима роля като неговата за развитието на тази държава, каза Петков.

В отговор Станислав Балабанов от ПГ на ИТН коментира, че Христо Иванов наистина е направил една голяма промяна – променил е принципите си – преди година е бил срещу Делян Пеевски, а после е седял в „скута му“, подписвал е с него най-важните законови промени за държавата.

Седя и слушам невероятни неща. Един наш колега си подаде оставката, нямаме достойнството в такъв момент да бъдем над низостта на хората от т.нар шоу, отговори Кирил Петков. Той призова да бъде запазено достойнството на гражданите, гласували за Народно събрание. Един шут винаги остава шут, не трябва да са поддаваме всички ние на това дъно, на тази низост, пошлост, подчерта Петков. Призовавам да благодарим на Христо Иванов ,че беше с нас, че работихме заедно и да започнем реалната работа на това Народно събрание, предложи той.

Председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов отбеляза, че има натрупано много напрежение. Но, коментира той, представете си как изглежда НС извън тази зала. Затова моля да не принизяваме най-високата трибуна на България и да вървим към решаване на проблемите на хората и на държавата. Да вървим напред, а не да се обръщаме постоянно назад към миналото, поиска депутатът.

Според Тошко Йорданов (ИТН)) проблемът е ,че депутатите се държат лицемерно учтиво в НС, след което правят „изключителни поразии в държавата". Иванов и ПП-ДБ нанесоха изключителни поражения върху държавата с техните промени, обясни той.

Йордан Иванов (ПП-ДБ) му отговори, че от ИТН нямат право да се държат по този начин, защото Христо Иванов представлява български граждани. Никога не съм казвал, че вашият лидер е виновен за чалгизацията на страната през последните 30 години, добави той.

А социалистът Иван Ченчев попита защо Христо Иванов не е в залата днес, какви са мотивите му да поиска предсрочно прекратяване на пълномощията си. 

БТА