Джулиан Асандж беше пуснат на свобода от Федералния окръжен съд на САЩ на о-в Сайпан, след като съдийката по делото одобри споразумението, сключено между основателя на "Уикилийкс" и американската прокуратура.
С това се слага край на 14-годишната съдебна одисея на Асандж, съобщи Ройтерс.
"Работех като журналист и насърчих мой източник ми да ми предостави информация, за която се казваше, че е класифицирана, за да публикувам тази информация", каза той пред съда, предава БТА.
"Смятах, че Първата поправка защитава тази дейност, но приемам, че това е било в нарушение на Закона за шпионажа", допълни Асандж.
Той бе осъден на лишаване от свобода за същото време, което вече е излежал в британски затвор и което ще бъде приспаднато от присъдата, така че създателят на "Уикилийкс" ще бъде пуснат на свобода.
"С тази присъда, изглежда, ще можете да излезете от тази съдебна зала като свободен човек", заяви съдия Рамона Манглона, след като Асандж пледира "виновен" пред съда, намиращ се в американската територия Северни Мариански острови. Той призна вината си по обвинението в заговор за получаване и публикуване на класифицирани документи, отнасящи се до националната сигурност на САЩ.
Адвокатката му Дженифър Робинсън описа освобождаването му като "исторически ден", съобщи ДПА.
"Днес е исторически ден. Той слага край на 14 години правни битки и накрая, след 14 години, Джулиан Асандж може да се завърне у дома си като свободен човек", заяви Робинсън пред репортерите пред съдебната зала.
Същевременно тя заяви, че процесът е поставил "опасен прецедент", който трябва да бъде "притеснителен" за журналистите по света.
"САЩ се опитват да упражняват екстериториално право над всички ви без да ви дадат конституционната защита на свободното слово. Всеки, който го е грижа за свободното слово и демократичната отговорност, трябва да се опълчи на това", заяви тя.
"Надявам се фактът, че днес успяхме да освободим Джулиан Асандж въпреки всичко и въпреки едно от най-могъщите правителства на света, ще даде надежда за всички журналисти и публицисти по света, които са вкарани в затвора. Ние призоваваме всеки, който се бори за Джулиан, да продължи да се бори за него и за всички останали с надежда, че ще осигурим и тяхната бъдеща свобода", допълни тя.
Веднага след съдебното решение частният самолет, с който пътува основателят на сайта "Уикилийкс", излетя от Сайпан, съобщиха журналисти на АФП.
Според "Уикилийкс" самолетът пътува за Канбера, в родната на Асандж Австралия.
Вашингтон обвинява Асандж, че е откраднал и публикувал секретни документи от военните операции в Ирак и Афганистан и по този начин е застрашил живота на източници на американското разузнаване и на други хора.
След като се укриваше в продължение на 7 години в посолството на Еквадор в Лондон, еквадорските власти отмениха през 2019 г. решението си за предоставяне на политическо убежище. Това даде възможност на британската полиция да го арестува по искане на САЩ. Той прекара последните 5 години зад решетките, докато чакаше решението на британски съд дали да бъде екстрадиран в САЩ.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Аз пък си мислех, че американската конатитуция защитава само американски граждани.
Анонимен
А каква юрисдикция има американския закон над австралийски гражданин, като толкова мислиш?
Анонимен
И аз това се чудя, ама явно има щом го преследваха толкова време. Западна демокрация или евроатлантически ценности може би.
Анонимен
А ако беше в путинска рус, отдавна да са го изяли червеите
Анонимен
Я дай пример колко чужди граждани са ги "изяли червеите" или са преследвани в целия свят след като са разкрили информация, която Русия смята за конфиденциална.
Анонимен
На Сноудън каква му настоящата адресна регистрация? Преследването на Асандж като австралийски журналист, лежането в английски затвор и сключеното споразумение с американския съди, за да не го екстрадират в сащ и т.н. дали не представляват ограничаване свободата на словото? А какви бяха демократичните и евроатлантичесите "ценности", които така яротно защитавате?