Влизането в еврозоната ще направи България по-голям бенефициент, отколкото досега. Тоест, очевидно, когато участваш в един такъв съюз и в неговите различни механизми, имаш някакви ангажименти. Но това, което плащаш като ангажименти е по-малко от това, което получаваш.
И данните тук са категорични: присъединяването на Хърватия им донесе автоматично две степени увеличение на кредитния рейтинг. И това се измерва с много пари, заяви управителят на БНБ Димитър Радев пред БНТ.
Преди Хърватия да влезе в еврозоната, ние бяхме с по-добър кредитен рейтинг от тях, сега сме с по-нисък. 2019 г. двете страни се движеха заедно, през 2020 г. пътищата се разделиха, и това стана в деня, в който беше обявено решението, и беше точно деня, в който започна политическата криза в България, допълни Радев.
Това, което липсва у нас, е подходящата политическа рамка, за да се задвижи този процес. Не става въпрос за технически процес, а за политическо решение. Важното в този процес е това, за което сравнително малко се говори - ясна идея за посока и принадлежност на страната. Иначе в чисто практически план промените няма да бъдат толкова драматични, колкото някои хора се опитват да ги представят. Хората дори няма да ги почувстват, допълни управителят на БНБ.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
Влизането в Еврозоната , разбира се че е политическо решение . Правят го за тях , а не заради нас , Наторени са с пари . Чудят се как и къде да ги харчат . Трябва референдум да има , допитване дали искаме . Никой не ни пита . Правят всичко за себе си .
Анонимен
Абсолютно вярно, някои нямат интерес!
Анонимен
"...когато участваш в един такъв съюз и в неговите различни механизми, имаш някакви ангажименти. Но това, което плащаш като ангажименти е по-малко от това, което получаваш."
Това ние няма как да го преценим, понеже никой от правителствата не излезе с кампания да обясни на хората какво всъщност ще получи България и какво ще се налага да плаща. Само ни разправят, че трябвало да влезем, ама защо?!
Анонимен
Ето да се образовате малко.
evroto.bg
Ние от 1997 година сме с евро, само че взимамте само негативите от това.
Анонимен
Едно е да си вързан с еврото чрез валутен борд, съвсем друго е да приемането на еврото. От борда може да се откажеш по всяко време, но няма механизъм за излизане от еврозоната.
Анонимен
"Но това, което плащаш като ангажименти е по-малко от това, което получаваш"
Ако всеки дава повече отколкото получава няма да излезе сметката. Някой е набутан накрая. Няма безплатен обяд, освен този в капана на мишката.