Следи от аборигенски ритуал на 12 000 години са намерени в Австралия, съобщи АФП.
Две дървени пръчки, покрити с мазнина и поставени в малки огнища са открити в пещера. Смята се, че това са следи от лечебен ритуал, който се предава сред аборигените в продължение на 500 поколения, показват резултатите от научно изследване. Изключителна рядкост е археологическите данни да могат да бъдат проследени в продължение на хиляди години в рамките на безписмените общества, се казва в изследването, публикувано в сп. "Нейчър хюман бихейвиър".
Пещерата се намира в югоизточната част на страната, където живее народът гунайкурнай. През 70-те години на мястото е имало разкопки. Намерени са останки от гигантски кенгура, вероятно изядени от обитателите на пещерата.
През 2020 г. на мястото отново са започнати разкопки, този път под егидата на местната аборигенска общност. Желанието на археолозите е било да достигнат до нива, неизследвани до момента. В стената са открити дървени пръчки в изключително добро състояние. Смята се, че са оставени там преди 11 хил. - 12 хил. години, в края на последния ледников период. Те са частично изгорели в огнища с размер на човешка длан - прекалено малки за приготвяне на храна. До 19-и век съществува аборигенски лечебен песенен ритуал с изгаряне на пръчки.
Австралия е запазила паметта на автохтонното население благодарение изцяло на устната традиция, казват авторите на изследването.
БТА
Коментари
Анонимен
В Мадара има следи от преди 200 000 хил. години :)