Китай и Беларус стартираха съвместни военни учения, съобщиха министерствата на отбраната в Пекин и Минск. Маневрите се провеждат едва на няколко километра от границата на членуващата в НАТО Полша и в навечерието на срещата на високо равнище на алианса, съобщи Ройтерс.
"Събитията по света са тревожни, ситуацията е сложна, затова и трябва да упражняваме нови форми и методи за провеждане на тактически задачи", заяви генерал-майор Вадим Денисенко, командващ на беларуските сили за специални операции, цитиран от Министерството на отбраната на Беларус.
Маневрите с кодово име "Атакуващ сокол" ще продължат до 19 юли и се провеждат в полигон край град Брест, разположен на границата с Полша.
Лидерите на страните членки на НАТО се събират днес във Вашингтон, където ще обсъдят допълнителна военна и финансова помощ за Украйна.
Беларус позволи на Русия да използва територията му като плацдарм за нейната инвазия в Украйна през 2022 г., пише БТА.
Като част от "антитерористичните учения" китайските и беларуските военни ще отработят задачи по нощен десант, пресичане на водни бариери и провеждане на операции в населени места, съобщи беларуското Министерство на отбраната.
Отделът публикува серия от снимки в социалната мрежа "Телеграм", на които се вижда пристигането със самолет и стоварването на екипировка на китайски военни. Публикувани бяха и фотографии как те маршируват на полигон. Все още не е ясно колко са участващите в маневрите войници.
"Съвместното учение има за цел да подобри координационните способности на участващите войски и да задълбочи практическото сътрудничество между двете армии", съобщи китайското Министерство на отбраната.
В публикация в "Телеграм" беларуското министерство на отбраната заяви, че размерът на силите на НАТО на границата с Беларус бързо нараства, което води до изостряне на напрежението в региона.
"Страната ни предприема всички възможни мерки, за да предотврати ескалацията. Ако обаче някой пресече границите ни, реакцията ще бъде категорична", се казва в публикацията.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Кой пък се "натиска" да пресече границата с Беларус и Русия....по-скоро е обратното към Полша