Пленарната зала забрани на независимите депутати да правят нова парламентарна група, да се включват към вече съществуваща и да членуват в постоянни и временни парламентарни комисии. Така парламентарното номадство остава под забрана, както и досега.

В същото време този парламент постигна своеобразен рекорд по брой именно на независими народни представители. В момента те са 38 след разцепването на ДПС и разпадането на ПГ на "Величие".

Това ще рече, че при наличие на минимум 10 депутати за сформиране на група, ако нямаше забрана, то тези нечленуващи 38 парламентаристи можеха да създадат поне три парламентарни групи. Сред независимите са общо 24 бившите депутати от ПГ на ДПС, които застанаха зад Ахмед Доган и напуснаха групата, а останалите бяха изключени от Делян Пеевски и другите 23-ма от движението, които останаха заедно с него.

Сред нечленуващите в група са и 13-те от бившето "Величие", както и Калоян Методиев, станал депутат с листата на БСП от 25 МИР в София, но нежелан и неприет от групата на "БСП за България".

Ограниченията за независимите народни избраници беше прието по време на окончателното гласуване на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, които е с ранг на закон и регламентира парламентарната дейност. 

Това е първият закон всъщност, който приема 50-ото Народно събрание за съществуването си от един месец насам.

Независимият Калоян Методиев, когото не приеха в групата на БСП и стана първият, повлякъл крак, за да набъбне броят на нечленуващите в група до 38 депутати

След сериозни спорове в залата бяха отхвърлени предложенията на "Възраждане" и "Има такъв народ" народните представители да бъдат тествани за наркотици и алкохол. Идеята беше два пъти годишно депутатите да се подлагат на такива тестове, като първия път да бъде още в първия им ден в Народното събрание. 

Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че ще подкрепи предложението, но с редакции, сред които уточнението, че тестовете трябва да се правят в специализирани лаборатории и да бъдат оповестявани на народните представители - както положителните, така и отрицателните, цитира го агенция "Фокус".

Андрей Чорбанов от ИТН установи, че народните представители се ползват с много голям толеранс спрямо много други държавни служби. И добави, че когато народният представител е под въздействието на някакъв вид субстанции, това е проблем.

Александър Симидчиев от ПП-ДБ пък сравни дейността на депутатите с карането на голям автобус и предложи да се въведе психотест, който, ако не бъде изкаран, то тогава тези хора да бъдат ограничавани от шофирането на "голямото превозно средство".

"Освен всичко друго, говорим за временни разстройства на възможността да се вземат решения. Такива пристъпват при хора, които имат психически отклонения и не си взимат медикаментите, които трябва да си взимат. Невзимането на медикаментите също води до неадекватни решения в зала", заяви депутатът от ПП-ДБ.

В отговор на Симидчиев Тошко Йорданов от ИТН коментира, че не е нормално обикновените граждани да бъдат проверявани на бърз тест за наркотици при шофиране, от което следват проверки, отнемане на автомобила и т.н. Той сравни парламента с изтребител.

"Ние тук като някакви много равни над равните, можем да си павкаме, да се друсаме и да си пием. Знаете, че на приемане на бюджет към дванайсет часа повечето сте мат пияни", заяви лидерът на ПГ на ИТН.

В отговор Симидчиев заяви, че е предложил не ограничаване на възможностите за проверка, а разширяване. Той повтори, че народните представители трябва да бъдат "абсолютно адекватни", когато извършват своите задължения.

НС гласува още в парламента да има 25 постоянни комисии. Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството. Досегашните Комисии по конституционни въпроси и по правни въпроси се сливат в една - Комисия по конституционни и правни въпроси, предава БТА.

При определяне на състава на постоянните комисии се запазва съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол над службите.

В правилника на парламента остана разпоредбата, че за времето от откриване на предизборна кампания за избори за народни представители до свикване на новоизбраното Народно събрание не се провеждат редовни пленарни заседания и заседания на комисиите.

Депутатите приеха още, когато се обсъжда законопроект, внесен от Министерския съвет, той да се представя от министър или от заместник-министър.

Народните представители отхвърлиха предложението да не получават възнаграждения и да не могат да използват служебни автомобили за времето от откриване на предизборна кампания за парламентарни избори до свикване на новоизбраното Народно събрание. Текстовете бяха внесени от депутати от разпадналата се парламентарна група на "Величие".

Дир.бг