Горещините, активизирането на множество вирусни щамове и заболявания по животните са наложили подробна оценка на риска, след която Директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е издал заповед от днес да се възобнови профилактичната дезинфекция по ГКПП с Турция. Мярката е временна и е със срок до облекчаване на епизоотичната обстановка в съседната ни държава и се прилага съгласно чл. 190 от Закона за Ветеринарномедицинската дейност.

След близо десетгодишна битка с частни фирми, които извършваха тази дейност съгласно спорни договори и след множество съдебни дела, държавата неотдавна успя да си върне контрола върху дейността. Сега обезпаразитяването ще се извършва само от държавни служители на БАБХ, а заплащането ще е изцяло по банков път, като всички средства от събраните по наредбата такси ще постъпват по бюджетната сметка на Министерство на земеделието и храните.

Целта на тази мярка е частично спокойствие на сектор животновъдство след епидемиите от птичи грип, африканска чума по свинете и шарка по дребните преживни животни, които помним през последните месеци и години. Режимът по дезинфекция е двустранен - от една страна за недопускане на заболяванията отвън, а от друга - да не се допуска разпространението им на нашата територия и тази на съседните страни.

Решението за възобновяването на профилактичната дезинфекция е базирано на анализ от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), който подчертава необходимостта от изпълнение на мярката. Писменото становище гласи, че в населени места, разположени в непосредствена близост до границата ни с Турция, има епидемични огнища на ШАП, шарка по овце и кози, чума по дребни преживни животни, син език, бруцелоза по говеда, по овце и кози, африканска чума по свинете.

Извършването на дезинфекцията е от значение и за целия Европейски съюз, тъй като България е негова външна граница, от която се стига до територията на целия ЕС.

Дир.бг