Настоящата година се оказа благоприятна за къдроглавите пеликани, гнездящи в Природен парк „Персина“ и в Защитена местност Калимок-Бръшлен. Основната причина за това е сравнително високото ниво на река Дунав в периода февруари – юни, което е от ключово значение за състоянието на влажните зони по реката и гнездящите водолюбиви видове птици. Това съобщиха на сайта си от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
В Калимок-Бръшлен 92 двойки успешно отгледаха 120 малки пеликанчета, което е нов рекорд, посочиха от организацията. Всички малки отлетяха в началото на юли, като към момента все още се придържат в близост до платформите, както и към пясъчните коси по река Дунав в района.
През 2023 г. 79 двойки успешно отгледаха 107 малки, припомниха от дружеството. Платформата в блато Песчина беше заета от общо 28 двойки къдроглави пеликани, които успешно отгледаха 35 малки. Тази в Мъртво блато беше заета от 12 двойки пеликани, които успешно отгледаха 15 малки. Всички малки пеликани отлетяха в края на юни, като към момента се придържат в блатата на остров Персин, както и по съседните пясъчни коси по река Дунав, разказаха още от БДЗП. В езерото Сребърна загнездиха 14 двойки къдроглави пеликани, които успешно отгледаха 19 малки.
Така обобщените данни са, че 146 двойки къдроглави пеликани са отгледали 189 бебета през 2024 г., обявиха от организацията.
В края на март Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) обяви новината за първите малки къдроглави пеликанчета, излюпили се в Защитена местност Калимок-Бръшлен. От организацията тогава публикуваха и видео на радостния момент, заснето от фотографа природозащитник Дамян Петков.
Дарик
Коментари
Добави коментар