Обстановката в крайграничната община Болярово рязко се усложни. Огънят достигна до къщите в село Воден, а хората побягнаха панически. По-голямата част от жителите вече са изведени от селото. Изгорели са къщи и стопански постройки, в селото няма ток, комуникациите също са затруднени. Заради вятъра огънят непрекъснато сменя посоката си.
"Всичко е в пламъци. Всички сме евакуирани в началото на селото, има полиция тук, не пускат никой нататък, защото ако някой отиде, ще бъде задушен", каза пред БНР директорът на дома за възрастни хора във Воден Златка Янева. В момента обитателите на дома са в кметството на село Малко Шарково.
Екипи на пожарната вчера гасиха пожара, възникнал в близост до газокомпресорна станция в землището на село Горска поляна. Впоследствие пожарът в близост до селото бе овладян, но силният вятър в следобедните часове днес отново го е разпалил и за минути е достигнал селото.
Жителите на Воден разказаха пред БНТ, че никой не ги е предупредил да се евакуират, а сами тръгнали с каквото могат - лекарства, документи или малко багаж. По информация на полицията обаче за евакуацията им е създадена организация.
На мястото на пожара има 16 екипа на пожарната от Ямбол, Сливен, Бургас, Елхово и Хасково. В помощ на огнеборците се включи и хеликоптер от авиобаза "Крумово".
Към момента няма данни за пострадали жители. За района е в сила частично бедствено положение от вчера.
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, който пътува към Ямбол, е разпоредил наличните водометни машини на Жандармерията също да се включат в овладяването на пожара във Воден.
По-рано служебният премиер Димитър Главчев призова земевладелци и собственици на строителни фирми да се включат в гасенето на пожарите. На този призив отвърнаха от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Излъчени са 21 координатори от различни региони, които да окажат съдействие на службите за пожарна безопасност при необходимост и да изпратят доброволци с машини, обявиха от НАЗ.
Земеделските производители разполагат със селскостопанска техника, която може да бъде от полза при тегленето на водоноски и прокарването на просеки в необходимите местности, за да се предотврати разпространението на огъня и да се защитят земеделските земи, горите и домовете на хората, посочиха от асоциацията.
Изпратен е списък до Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" с контакти на координаторите им от всички регионални сдружения. "При необходима помощ в определен регион, пожарните екипи могат да се свържат с контактното лице, намиращо се в близост до локализирания огън, за да изпрати доброволци с машини. На места вече тази организация работи успешно и няколко пожара са потушени благодарение на общите усилия на РДПБЗН и доброволците", се казва още в съобщението на НАЗ.
Dir.bg
Коментари
Анонимен
Хайде сега някои да критикуват природозащитниците.
Природата знае какво да прави. И също е зависима от човешката дейност.
Да я пазим всички.
Анонимен
Тези пожари не са природно бедствие. Подпалени са от хора.
Анонимен
А днес от трибуната на НС уверяваха, че всички пожари са овладяни! Едва се сдържам...