Със средна годишна консумация от 9,2 литра чист алкохол на глава от населението европейците са най-големите "пиячи" в света, предаде АФП, позовавайки се на прессъобщение на европейския отдел на Световната здравна организация (СЗО).
"Европейският регион продължава да държи незавидния рекорд по най-високи нива на консумация на алкохол в света и свързаните с това вреди", каза д-р Годен Галеа, служител на СЗО за Европа, позовавайки се на последните налични данни от 2019 г.
В страните от Европейския съюз не се наблюдават значителни промени в нивата на консумация на алкохол от повече от десетилетие, отбелязва Световната здравна организация.
Според последния й доклад за глобалната консумация на алкохол, публикуван през юни, хората в Северна и Южна Америка са на второ място, консумирайки средно 7,5 литра годишно.
Данните показват, че мъжете консумират най-много алкохол в Европа - средно 14,9 литра годишно или близо четири пъти повече от жените (4 литра годишно).
Един на всеки десет възрастни (11 процента) в Европа страда от разстройство, свързано с консумацията на алкохол, и почти един на всеки двадесет живее с алкохолна зависимост (5,9 процента), отбелязват от европейския отдел на СЗО, който обединява 53 страни в Европа и Централна Азия.
Консумацията на алкохол е свързана с 800 000 смъртни случая годишно в Европа. Употребата му причинява много незаразни болести като сърдечносъдови заболявания, рак, диабет и хронични респираторни заболявания.
Тези болести са причина за 90 процента от всички смъртни случаи в региона и за 85 процента от годините, прекарани с увреждания, сочат данните на СЗО.
Организацията призовава европейските страни да предприемат засилени мерки в борбата срещу алкохола.
Алкохолът убива 2,6 милиона души по света всяка година - цифра, която остава "неприемливо висока" според генералния директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус, цитиран от АФП.
БТА
Коментари
Добави коментар