Древното селище Ум ал-Джимал в северната част на Йордания - важен център за земеделие и търговия по времето на Римската империя, беше включено в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде АФП, цитирана от БТА.
Организацията на ООН за образование, наука и култура, чийто Комитет за световно наследство заседава в Делхи, посочва, че най-старите постройки, открити в Ум ал-Джимал, датират от първи век след Христа, когато регионът е бил част от Набатейското царство.
Надписите на гръцки, набатейски, сафаитски, латински и арабски език, открити на мястото и обхващащи няколко века, дават представа за неговата история и хвърлят светлина върху промените в религиозните вярвания на неговите жители, посочва ЮНЕСКО.
Селището в близост до границата със Сирия, разположено на 86 километра северно от столицата Аман, е известно като "черния оазис", заради наличието на вулканични скали.
Йорданският министър на туризма и антиките Макрам ал-Каиси каза на пресконференция, че включването на Ум ал-Джимал в списъка на ЮНЕСКО е "голям успех за страната, която се надява да го превърне в привлекателна туристическа дестинация.
Името Ум ал-Джимал (Майка на камили) идва от използването на тези животни в търговските кервани, които са минавали през селището. За първи път то е населено от набатейците през първи век от н.е., след което е окупирано от римляните, които го превръщат във важен земеделски и търговски център.
Ум ал-Джимал е седмият исторически обект в Йордания, включен в списъка на ЮНЕСКО. Сред останалите е Петра - древната столица на набатейците.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар