Сигурен съм, че ще развиваме възможно най-близки отношения с Република Северна Македония, заяви днес сръбският президент Александър Вучич, след като посрещна в сръбския манастир „Св. Прохор Пчински“ президента на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, съобщиха сръбските медии.

Северна Македония днес отбелязва националния си празник, Деня на републиката – Илинден, като тази година се навършват 121 години от Илинденското въстание и 80 години от провеждането на първото заседание на Антифашисткото събрание на народното освобождение на Македония (АСНОМ). На 2 август 1944 г. в „Св. Прохор Пчински” се провежда първото заседание на АСНОМ, което в Република Северна Македония се смята за началото на държавността. 

Вучич отбеляза по време на съвместно обръщение с колегата си, че е щастлив, че може да честити победата на президентските избори на Силяновска, както и да ѝ пожелае успешна работа в следващите години.

„Сигурен съм, че ще развиваме възможно най-близки отношения със Северна Македония – внимателно, с взаимно уважение и ще работим върху конкретни проекти“, отбеляза Вучич, цитиран от сръбската обществена телевизия РТС.

Сръбският президент посочи, че двамата са разговаряли за изграждането на 190-километрова железопътна линия от Табановац до Гевгелия, за да може да се стига с бърз влак до Солун.

„Икономическият ни търговски обмен е 1,75 милиарда евро, сигурен съм, че още в следващите две години можем да надвишим два милиарда евро обмен и да направим още много заедно“, отбеляза още Вучич, цитиран от Танюг.

Силяновска благодари за гостоприемството на сръбския президент, както и за помощта, която Сърбия изпрати за гасене на пожарите, бушуващи в Северна Македония в последния месец.

„Нашите отношения са извънредни и сме добри съседи в истинския смисъл на думата“, посочи Силяновска. „Както знаете, аз съм голям застъпник на регионалното сътрудничество. Уверена съм, че ако не се разбираме, ако не си помагаме едни на други, не можем да очакваме другите да ни разбират. Затова трябва да свършим своята част – да решаваме проблемите помежду си, да не позволяваме някой друг да ги решава“.

По думите ѝ съществува желание за трайно сътрудничество и солидарност между Сърбия и Северна Македония.

„Надявам се, че в бъдеще ще можем да продължим в същата посока“, заключи тя.

В разговор преди съвместното обръщение двамата са разговаряли и за евроинтеграцията на двете страни и общите им интереси. 

БТА