Фото пана и скулптурни творби, дело на участниците в Националното биенале по скулптура и в Националния пленер по фотография, оформиха ново арт пространство в парк „Кьошкове“, съобщиха от пресцентъра на община Шумен.
Памет, културни традиции, история и послания към поколенията обединиха таланта на дванадесет творци, като за първа година техните произведения са подчинени на обща тема: „Оттука започва България“.
Химнът на Шумен, по стихове на поета и почетен гражданин на Шумен Антонин Горчев, звуча в началото на церемонията, с която официално в пространството „Сцената“ в парк „Кьошкове“ беше открита изложба - естетически спомен от двете арт събития.
„Щастлив съм, че тази вечер сме заедно. С общи усилия, в духа на добрите традиции и приемственост, но и с поглед към бъдещето, успяхме да създадем това прекрасно и издържано в художествено отношение арт пространство. Благодаря на творците, които с необуздана свобода на въображението и с яркия си талант оставят поредната ярка и красива следа в културния облик на нашия град. От името на Община Шумен и лично от мое име ви уверявам, че и в бъдеще ще намираме пресечните точки в хоризонта на изкуството и съвместно ще реализираме креативни идеи, подчинени на общата цел - развитие на устойчив туризъм, европейски облик на градските пространства, икономически подем и високо качество на живот.“ С тези думи кметът на Шумен проф. Христо Христов се обърна към участниците в двата творчески форума и към присъстващите, дошли на откриването на новото арт пространство.
Бехчет Данаджъ, Гълъбин Христов, Дарин Ганчев, Михаил Деведжиев, Десислава Досева и Калоян Тодоров са скулпторите, сътворили творби върху каменни късове, пренесени от Врачанския Балкан.
Образът на първия български владетел Хан Аспарух е дело на Бехчет Данаджъ. Творческа интерпретация на темата: „Оттука започва България“ са композициите „Конница“ на Михаил Деведжиев, „Левъ“ на Калоян Тодоров и „Духът на България“ на Десислава Досева. „Фрагмент“ на Гълъбин Христов е алегория на вярата и на темата за спасението чрез образа на прикования на кръста Христос.
Своята творба най-младият участник в биеналето – Дарин Ганчев, е озаглавил „Ансамбъл“. Релефът изобразява преплитането на културните ареали през различните епохи и се вписва хармонично в скулптурния ансамбъл.
В него заслужено място заемат фотографските творби на Адриана Петкова, Божидара Гроздева, Анастасия Иванова, Евгени Йовчев, Едис Вели и Симона Белчева, „запечатали“ творческия процес по извайване на каменните скулптури, а също така и знакови паметници и културни обекти.
След официалното откриване на арт пространството публиката посрещна с бурни аплодисменти специалните гости – музикантите от група „Акага“, които изнесоха вълнуващ концерт с невероятен саунд и подбрани хитове.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
А дупките и улиците без осветление,какво арт пространство оформят ,няма те си представа.
Селяйдин Хълмиев
гОЛЯМ ПРАЗ
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Засаждайте дървета. Не разбирам защо се радвате на камънаците. Живота е за радваме. Дърветата листата пречистващи въздуха и направата на кислород от СО2. Сложния химически процес на фотосинтезата.
Анонимен
Кога ще бъде направено прецизно обследване на дървета по паркове и пешеходни зони, като се премахнат РИСКОВИТЕ!!!!!Чакаме да станат злополуки и тогава да търсим оправдание ли???Стойков ,кога, кога????Това трябваше да бъде ПРИОРИТЕТ в плана на предприятието!!!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Праксител
Скулптурни творби" - Боже, Бога ми, какви ,,скулптурни творби(!?)" е изваял Беечет... Не помни ли кой го учи да държи длетото? Бати му Фикрет го научи, но за жалост Беечет се ,,извиси" само до каменоделец. То се вижда... Не може да общува с Негово Величие Камъка. Един самоук каменоделец, от едно време, в сравнение с Беечет, е направо древният Праксител. Няма нищо лошо.
Толкова може човекът...