Обемът на търговията на дребно в Европейския съюз намалява с 0,1 на сто през юни спрямо май, докато в еврозоната спадът е 0,3 на сто. Това сочат най-новите сезонно изгладени оценки на Евростат за Индекса на обема на търговията на дребно, отразяващ развитието на оборота на търговците на дребно, коригиран спрямо ценовите промени през съответния месец.
През май също на месечна база търговията на дребно и в ЕС, и в еврозоната нарасна с 0,1 на сто.
През юни в сравнение със същия месец на миналата година продажбите на дребно в Евросъюза растат с 0,1 на сто, но в еврозоната отслабват с 0,3 на сто.
В България продажбите на дребно през юни спрямо май, изразени като изменение на оборотите на търговците на дребно и коригирани спрямо инфлацията, скачат с 1,4 на сто, с което страната ни заема второто място в ЕС с най-значителен ръст на показателя след Румъния (1,8 на сто). Това е и максимум за растежа на родните продажби на дребно от май 2023 г.
През май също на месечна база продажбите на дребно в България спаднаха с 0,4 на сто.
През юни т.г. в сравнение с юни 2023 г. продажбите от българските търговци на дребно са нагоре с 4,4 на сто. Това отрежда на България четвъртото място в ЕС сред страните с най-голямо годишно повишаване на обема на търговията на дребно през юни след Румъния (+10,2 на сто), Люксембург (+7,9 на сто) и Хърватия (+5,4 на сто).
През май на годишна основа продажбите на дребно в България се покачиха с 1,6 на сто.
По-рано днес най-новите данни на НСИ разкриха, че оборотите в търговията на дребно в България, без търговията с автомобили и мотоциклети, нарастват с 1,4 на сто през юни спрямо предходния месец, както и с 4,3 на сто в сравнение с юни 2023 г., на база съпоставими цени.
Месечно сравнение по сектори на търговията на дребно и по страни членки
В ЕС обемът на търговията на дребно при храните, напитките и тютюневите изделия е надолу с 1 на сто през юни спрямо май, докато при нехранителни продукти (с изключение на автомобилно горива) остава без изменение, а при автомобилните горива в специализирани магазини записва ръст с 0,6 на сто.
В еврозоната за същия период продажбите на дребно намаляват с 0,7 на сто по отношение на храни, напитки и тютюневи изделия, с 0,1 на сто при нехранителните продукти (с изключение на автомобилно горива), а при продажбите на автомобилни горива в специализирани магазини се повишават 0,5 на сто.
Сред страните членки на ЕС, за които има налични данни, най-голям месечен спад в общия обем на търговията на дребно е отчетен в Хърватия (-2,7 на сто), Австрия (-2,3 на сто), Латвия и Литва (-1,7 на сто за всяка), а с най-голямо увеличение са Румъния (+1,8 на сто), България (+1,4 на сто) и Дания (+1 на сто).
Годишно сравнение по сектор на търговията на дребно и по страни членки
В ЕС през юни на годишна основа Евростат отчита спад с 0,5 на сто при обемите на продажбите на дребно на храни, напитки и тютюневи изделия, но повишаване се регистрира при нехранителните продукти (с изключение на автомобилно горива), както и при продажбите на автомобилни горива в специализирани магазини - съответно с 0,7 и 0,5 на сто.
В еврозоната през юни т.г. спрямо същия месец на 2023 г. обемът на търговията на дребно отслабва с 0,7 на сто за храни, напитки и тютюн, докато по отношение на нехранителните продукти (с изключение на автомобилно горива) и продажбите на автомобилни горива в специализирани магазини растежът е с 0,3 на сто.
Сред членките на ЕС, за които има данни, най-голям годишен ръст на продажбите на дребно през юни записват Румъния (+10,2 на сто), Люксембург (+7,9 на сто) и Хърватия (+5,4 на сто), а с най-значителни понижения са Белгия (-7,3 на сто), Естония (-4,1 на сто) и Австрия (-3,9 на сто).
БТА
Коментари
Добави коментар