Петьо Петров е доказано основен участник в организацията на удара срещу Корпоративна търговска банка (КТБ) през 2014 година. Това каза Цветан Василев по време на изслушването си в парламентарната временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров - Еврото.

Временната комисия реши да изпрати към прокуратурата стенограмата от днешното заседание и аудиозапис от изслушването на банкера в изгнание, обвиняван в източването на 2 милиарда от КТБ. Той говори пред депутатите по видеовръзка.

По думите на Цветан Василев, в следствения отдел, оглавяван от Петров, са направени всички организации.

"Не виждам по какъв начин съм могъл да подам сигнал срещу Петров, след като най-малкото прокуратурата не намери време и основание да ме разпита, независимо от многократното заявявано желание от мен и адвокатите ми в България", отговори той на въпрос подал ли е сигнал срещу него.

"Нямам никакво съмнение кой е вдъхновителят - това е Делян Пеевски", заяви Василев на въпрос кой е "интелектуалният вдъхновител" на Петьо Петров. Василев каза, че чрез посредник Делян Пеевски е поискал активи от банката на стойност 1 млрд. лева, цитира го БТА. А след като Василев отказал, започнали и действията по фалирането й. 

"В "Осемте джуджета" са се подарявали торбички. Този център на практика се е превърнал в бизнес център, в който са се уреждали отношения, свързани със съдебната система", каза още Цветан Василев.

Според него се събират много компромати срещу политици, магистрати и бизнесмени, но той не ги е виждал.

"Не е тайна, че КТБ до средата на 2013 г. кредитираше активно проекти на семейството Пеевски - Кръстева, включително и някои съвместни наши проекти, отговори Василев на въпрос кой стои зад инициалите "ДП 1" в документите по делото за КТБ. Всички индиректни кредитирания бяха заведени за отчетност в една ежедневна справка. Немалка част от тези финансирания бяха на медии по негово искане, каза Василев. Това някъде до средата на 2013 г., когато разбрах, че Делян Пеевски няма намерение да си връща кредитите. Започнахме преговори, за да изчистваме отношенията - това е някъде края на 2013 - началото на 2014 г., когато той е подготвял вече институционалната атака срещу банката", посочи Цветан Василев.

"Защо аз не съм разпитан - този въпрос трябва да бъде зададен към Иван Гешев", каза още Василев. "Защо Делян Пеевски не е разпитван - смятам, че той е разпитан, но във връзка с прословутото обвинение за подготвяно убийство срещу него, което беше част от сценария, за да бъда аз елиминиран", добави той.

Цветан Василев посочи още, че според него бившият главен прокурор Иван Гешев е "инсталиран от онези, които контролират Висшия съдебен съвет - Делян Пеевски и Бойко Борисов". "Сигурен съм, че Иван Гешев няма нищо общо с обвинението срещу КТБ, то е писано някъде другаде", добави Василев. Според него той бил отстранен от поста, след като станал неудобен, тъй като от американска страна по искане на сенатори имало постъпки да бъде вкаран в списъка "Магнитски".

"Не си спомням да сме обсъждали и гласували изслушване на лица, които не са присъствено", каза в началото на заседанието Хамид Хамид от ДПС. Той определи Василев като "измамник на века", "аферист" и добави, че е издирван. Констатира още, че се укрива в близка до Русия държава, като визира Сърбия. "Нека да дойде и да каже от какво се страхува", каза още Хамид. Василев отрече за връзки с руснаците и обяви, че било точно обратното - такива имал Пеевски.

"Главен координатор на проекта "Южен поток" беше Пеевски, който координираше, както българските участници в консорциума, така и отношенията с руския партньор, чийто представител Чогунов беше редовен гост на Пеевски в хотел "Берлин". Какво и как са разпределя като комисиони, не съм виждал с очите си. Парите са минавали през друга банка на наша територия. Цитира се числото от 100 млн. евро за мястото на тръбата къде трябва да мине на българския бряг.", каза пред депутатите Василев.

Той обясни, че до есента на 2013 г. лидерът на ПГ на ДПС стриктно си плащал вноските по кредитите в КТБ.

"Кредитиране в банката се е извършвало по правилата за кредитната дейност. Когато е имало решение да бъде финансиран определен бизнес, главно свързан с г-н Пеевски, решаващата дума е била моя. Дълго време той беше абсолютно коректен в обслужването на тези си задължения, някъде до лятото-есента на 2013 г., когато очевидно е било взето някакво друго решение, което се реализира девет месеца по-късно", обясни Цветан Василев по повод обявяването в несъстоятелност на банката, цитиран от БТА.

Първата част от заседанието на комисията се състоя в почивката на пленарното заседание. В 16:30 ч. беше прекъснато, но след кратка почивка продължи, тъй като в пленарната зала не беше събран кворум и заседанието беше прекъснато. Заседанието на комисията беше прекъснато за около десет минути отново, след като имаше технически проблем с излъчването.

Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната - Демократична България" отбеляза по-рано днес, че администрацията на парламента не е осигурила техника за записване на изслушването на Цветан Василев и депутатите са донесли лична.

Дир.бг