Няма никаква опасност от недостиг на вода за жителите на Шуменска област, ползващи вода от язовир „Тича“. Дори да не капне и капка дъжд повече от година, вода за питейно-битови нужди пак ще има.
Това каза на работна среща във връзка с настъпилото засушаване управителят на шуменския клон на „Напоителни системи“ ЕАД Стоян Владимиров. Държавната фирма е стопанин на „Тича“.
В момента язовирът е пълен на 50,05%, или 156 млн. куб. м вода. От тях 116 млн. куб. м е полезен обем – т.е. такъв, който може да се ползва за пиене.
„Тенденцията е за засушаване, но място за притеснение няма. Справката показва, че през 1990 г. нивото е било 29,3%, през 2000 г. – 30%. Язовирът е бил по-празен и не е имало проблем с водоснабдяването. Считам, че е налице дезинформация за състоянието на яз. „Тича“. Неправилно е да се говори за недостиг на питейно-битова вода, което води до внасяне на паника в населението“, категоричен бе Стоян Владимиров.
Управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров от своя страна каза, че направените превключвания по довеждащия водопровод са довели до спад на загубите на вода по трасето с 5%. „Реалистично е като се превключи довеждащия водопровод от язовирната стена към града очакваме тотално спадане на загубите и безаварийна работа на съоръжението“, каза Пушкаров.
Ползването на вода от язовир "Тича" се контролира от Басейнова дирекция. Директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров прочете справка, според която двата ВЕЦ-а под язовир „Тича“ са използвали през тази година малко над 66 хил. куб. м. вода. От май насам двете централи не са работили.
Въпреки внесените разяснения, по искане на зам.-кмета на Шумен Николай Колев, областният управител Бейнур Ахмед се съгласи да свика в следващите дни междуведомствена комисия за проверка състоянието на язовира.
На срещата кметове на общини докладваха за проблеми, свързани с пресъхването на местни водоизточници, довели до воден режим в общо 27 села. Кметът на Смядово Иванка Петрова, например, се оплака, че община Върбица, с която ползват общи подземни водовземания, взема цялото количество вода и не оставя за нейното село Риш. Петрова предупреди, че назрява бунт и хора от селото се готвят да блокират прохода. Представител на община Върбица на срещата нямаше.
ШУМ.БГ
Коментари
Йерде
Абе 50% вода има, ама намалява, не се вдига. Тази зима пак без сняг ще я караме, дъжд я падне, я не, а загубите на вода по инфраструктурата на напоителни и вик са огромни.
Мислете бре. Стоянчо си гледа келепира, добре, че от община Шумен поне са искали да има комисия, а не да се бръщолеви.
Анонимен1
МОСВ - полезен обем на чзовир Тича към 16.08.2024 г. - 42.70%
Кънчо Дамянов
Нямало място за притеснение.Дрън , дрън...Щях да ви повярвам ,ако не бях там вчера.Вода в язовир Тича няма.Станал е един гьол.Спрете източването!Незабавно включете алтернативни водоизточници.Има такива, ама се иска акъл , работа и здрави задни части.Стига лъжи и празни приказки по съвещания!Действайте адекватно и бързо !
Анонимен
Стоенчо и Христо!И двамата лъжат и мамят!Кой ги държи още там!!!Та те са за затвор!Каменни плочи,извадени от стратегически обект,продаден нелегално служебен апартамен сега и за водата лъжат.Крайно време е да си останат в тях!!!
Анонимен
Вода ще има ама вик не разрешава да има за две седмици вода няма три пъти
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Преславската тиква що е там? Той от нищо не разбира. Синекури!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата