Няма никаква опасност от недостиг на вода за жителите на Шуменска област, ползващи вода от язовир „Тича“. Дори да не капне и капка дъжд повече от година, вода за питейно-битови нужди пак ще има.
Това каза на работна среща във връзка с настъпилото засушаване управителят на шуменския клон на „Напоителни системи“ ЕАД Стоян Владимиров. Държавната фирма е стопанин на „Тича“.
В момента язовирът е пълен на 50,05%, или 156 млн. куб. м вода. От тях 116 млн. куб. м е полезен обем – т.е. такъв, който може да се ползва за пиене.
„Тенденцията е за засушаване, но място за притеснение няма. Справката показва, че през 1990 г. нивото е било 29,3%, през 2000 г. – 30%. Язовирът е бил по-празен и не е имало проблем с водоснабдяването. Считам, че е налице дезинформация за състоянието на яз. „Тича“. Неправилно е да се говори за недостиг на питейно-битова вода, което води до внасяне на паника в населението“, категоричен бе Стоян Владимиров.
Управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров от своя страна каза, че направените превключвания по довеждащия водопровод са довели до спад на загубите на вода по трасето с 5%. „Реалистично е като се превключи довеждащия водопровод от язовирната стена към града очакваме тотално спадане на загубите и безаварийна работа на съоръжението“, каза Пушкаров.
Ползването на вода от язовир "Тича" се контролира от Басейнова дирекция. Директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров прочете справка, според която двата ВЕЦ-а под язовир „Тича“ са използвали през тази година малко над 66 хил. куб. м. вода. От май насам двете централи не са работили.
Въпреки внесените разяснения, по искане на зам.-кмета на Шумен Николай Колев, областният управител Бейнур Ахмед се съгласи да свика в следващите дни междуведомствена комисия за проверка състоянието на язовира.
На срещата кметове на общини докладваха за проблеми, свързани с пресъхването на местни водоизточници, довели до воден режим в общо 27 села. Кметът на Смядово Иванка Петрова, например, се оплака, че община Върбица, с която ползват общи подземни водовземания, взема цялото количество вода и не оставя за нейното село Риш. Петрова предупреди, че назрява бунт и хора от селото се готвят да блокират прохода. Представител на община Върбица на срещата нямаше.
ШУМ.БГ
Коментари
Само
дезинформацията да не стане информация
АнАН
УВАЖАЕМИ КАТО СИ ХОДИЛ ДО ТИЧА ПРОВЕРИ ЛИ ДАЛИ СА ЗАПЕЧТАНИ И НАИ ВЕЧЕ ИЗКЛЮЧЕНИ ЛИ СА ВЕЦ-ове.
Анонимен
Той,Стоенчо язовира е пълен 50 процента,но колко е тинята и кой трябва да установи колко е.Представи си пълна бъчва с джибри в която няма вино.Толкова е пълен и язовирът.
Анонимен
Доста официална дезинформация, проблемът е кой измерва полезния обем! А субективния коментар за ВЕЦ-овете дето не работят от м.май - средата на юни нивото на Камчия след ВЕЦ-а беше почти метър ниво нагоре?
До горния
Тя главата му е пълна с джибри!
Анонимен
Ей затова се приема закон за дезинформацията.Тези тембели да могат да говорят каквото си искат и никой да не им търси сметка.Уроди долни.
Георги Георгиев
50 процента от целия язовир или от количеството питейна вода.
Стоян Добрея
Тоя на главната снимка, на живо не може да върже две приказки, какво са го сложили да обяснява….
Петров , Пламен
Абе Шматарок, отчиташ ли факта, че Тича вече не е 380 млн куб.м , както е създаден, а 280. Наноса който е натрупан с годините отнема минимум 100 млн.куб от създадено му, стига с вашето фалшиво счетоводство. Ако продължи така времето с пет сухи речни корита, които пълнеха язовира, имаш вода в за два месеца и си на режим. Надявате се , след 10-20 дни да спре поливането но..........., надявайте се