Европа е запълнила хранилищата си за природен газ до 90 на сто, повече от два месеца преди крайния срок 1 ноември, съобщи Европейската комисия, цитирана от Франс прес. Това е знак, че ЕС е "готов за следващата зима", на фона на възстановяването на цените през последните седмици, допълни ЕК.

Европейските хранилища вече са запълнени средно на 90,29 на сто или близо 92 милиарда кубически метра, показват най-новите обобщени данни на Асоциацията на европейските оператори на газова инфраструктура (Gas Infrastructure Europe - GIE).

Българското газово хранилище в Чирен е запълнено на 84,45 процента към 20 август, сочат данни на асоциацията.

След нахлуването на Москва в Украйна и драстичното намаляване на руските доставки, двадесет и седемте страни от ЕС приеха през юни 2022 г. законодателна рамка, изискваща от тях колективно да постигнат степен на запълване на своите газови хранилища от 90 на сто до 1 ноември всяка година с цел засилване на енергийната им автономност и намаляване на зависимостта от доставките на руски газ.

Енергийната зависимост (на страните от ЕС) значително намаля след февруари 2022 г. и началото на войната, водена от Русия в Украйна, вследствие на нарастващото използване на втечнен природен газ, транспортиран с кораби, главно от САЩ, както и на засилването на ролята на Норвегия в енергийната сфера.

ЕС запълни хранилищата си с подобен темп и миналата година, когато нивото от 90 на сто бе постигнато на 18 август. "Съхранението на газ е от ключово значение за енергийната сигурност на Европа, което ѝ позволява да покрива до една трета от търсенето на газ през зимата", припомня Комисията.

"Това показва, че ЕС е готов за предстоящата зима", подчерта европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон, като увери, че Комисията "ще продължи да следи ситуацията, така че нивата на съхранение на газ да останат достатъчно "високи през следващите месеци".

По този начин Европа ще може да "продължи да се концентрира върху подобряване на енергийната ефективност и ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници", увери Симсон.

Еврокомисарят подчерта, че ситуацията е "много по-трудна в Украйна, където енергийният сектор е обект на тежки и постоянни атаки от Русия".

"Европа трябва да продължи да подкрепя Украйна и да осигури необходимата подкрепа за нейната енергийна система, така че украинското население също да може безопасно да премине през трудната зима, която предстои", заключи Кадри Симсон.

БТА