Военновъздушната база на НАТО в германския град Гайленкирхен повиши нивото на сигурност "въз основа на разузнавателна информация, която разкрива потенциална заплаха", беше съобщено късно снощи, предадоха Ройтерс и Франс прес.

"Целият основен персонал извън участващи в мисия е изпратен у дома като предпазна мярка", се казва в изявление в социалната медийна платформа "Екс", без да се дават подробности, съобщава БТА.

"Безопасността на нашия персонал е наш основен приоритет. Операциите продължават по план", каза говорител на базата в Гайленкирхен.

Нивото на заплаха беше повишено до второто по сила от общо четири състояния на тревога.

То се определя като "инцидент (който) се е случил или е получена разузнавателна информация, показваща, че някаква форма на терористична акция срещу организации или персонал на НАТО е много вероятна".

За втори път базата, където се намира въздушният флот на НАТО от разузнавателни самолети AWACS, повишава нивото на сигурност след инцидент миналата седмица.

Тогава военна база в близкия град Кьолн беше временно изолирана, докато властите разследваха възможен саботаж на водоснабдяването.

Същия ден базата в Гайленкирхен също съобщи за инцидент с опит за нахлуване, който предизвика пълно изпразване на помещения.

По отношение на предполагаемата диверсия в базата в Кьолн, германските военни по-късно обявиха, че резултатите от тестовете са показали, че чешмяната вода не е замърсена.

НАТО е предупреждавала в миналото за кампания от враждебни дейности, извършвани от Русия, включително актове на саботаж и кибератаки.

Русия редовно обвинява НАТО, че алиансът заплашва нейната сигурност.

През юни генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че западният военен съюз вижда оформил се модел (на соботажи), който се развива, както и че последните атаки са резултат от активизиране на руското разузнаване.

През последните години няколко инцидента на територията на натовски обекти бяха преценени като подозрителни от анализаторите. Сред тях беше прекъсването на жизненоважен подводен кабел през 2022 г., свързващ архипелага Свалбард с континентална Норвегия.

Dir.bg