Френският съд удължи с 48 часа задържането на основателя на Telegram Павел Дуров, който бе арестуван в събота вечерта, съобщава "Гардиън".

Първоначалният период на задържане за разпит може да продължи максимум до 96 часа. След изтичането на този срок съдията може да реши дали да освободи Дуров или да му повдигне обвинения и да го остави в ареста за по-нататъшно разследване.

Френските следователи издадоха заповед за ареста на създателя на "Телеграм" поради липсата на "достатъчно модерация" в неговата платформа и заради отказа на предприемача да сътрудничи с властите. Според тях това го прави съучастник в редица престъпни дейности, като тероризъм, трафик на хора и наркотици, споделяне на нелегално съдържание и други.

"Павел Дуров няма какво да крие и е абсурдно собственикът да бъде държан отговорен за злоупотреба с платформата за съобщения и социални медии", се казва в изявление на "Телеграм", цитирано от "Ройтерс".

"Телеграм" спазва европейското законодателство, включително Регламента за цифровите услуги. Действията му за модериране на съдържанието са в съответствие с установените за сектора норми", се казва още в изявлението на базираната в Дубай компания.

Арестът на главния изпълнителен директор на компаняита предизвика множество критики.

Собственикът на социалната мрежа X, Илон Мъск, заяви, че свободата на словото в Европа е атакувана. Подобно мнение изразиха и множество журналисти и политици, които смятат, че арестът е опит за налагане на цензура и пробиване на криптирането в платформата.

Кой е Павел Дуров?

Павел Дуров е роден през 1984 година в Съветския съюз. Обучението му започва по експериментална система, като той едновременно учи 6 чужди езика. През 90-те години на миналия век, заедно с брат си, печели множество престижни състезания и олимпиади.

На 21-годишна възраст Дуров създава "ВКонтакте" или "Руският Фейсбук". Сайтът се превръща в най-популярната социална мрежа в Русия, Беларус, Украйна, Казахстан и още няколко бивши съветски републики.

Павел Дуров сам пише кода, прави дизайна и през първата година е единственият служител, който отговаря за сайта.

През 2012 година "ВКонтакте" натрупва над 100 милиона потребители и тогава започват проблемите му с руските власти.

Кремъл настоява социалната мрежа да изтрие опозиционните групи и да споделя информация с властите относно протестиращи в Русия и Украйна. Дуров отказва. Следва натиск, в резултат на който той е принуден да продаде компанията и да емигрира извън Русия.

Докато е под натиск от Кремъл, Дуров стартира своята услуга за криптирани съобщения. Така се ражда "Телеграм". Платформата сменя седалищата си, като първоначално е в Берлин, Лондон, Сингапур и Сан Франциско, преди окончателно да се установи в Дубай през 2017 г.

Собственикът споделя, че причината за тези чести промени е изпитван натиск, който го кара да се притеснява за принципите на платформата. По думите му Дубай бил единственото достатъчно неутрално място, което не се бъркало в дейността й.

През 2018 г. московски съд разпорежда блокирането на "Телеграм". Заповедта се превръща в истинско фиаско и три дни по-късно протестиращи "бомбардират" централата на Федералната служба за сигурност с хартиени самолетчета - символ на приложението.

Оттогава Русия се отказва от усилията си срещу приложението и "Телеграм" се използва както от властта, така и от опозицията. Някои канали в приложението наброяват стотици хиляди абонати. 

Според "Форбс" състоянието на Павел Дуров се оценява на 15,5 млрд. долара. В интервю за Тъкър Карлсън през април милиардерът увери, че освен пари или биткойни, не притежава големи активи като недвижими имоти, самолети или яхти, за да запази свободата си.

Дир.бг