Европейската прокуратура (European Public Prosecutor"s Office, EPPO) съобщи, че е осигурила конфискуване на активи в рамките на разследване на проект на стойност 2,6 милиона евро, който включва дейности по водоснабдяване на община в България, финансиран от ЕС. Разследват се държавни служители и кмет, заподозрени в източване на бюджета на ЕС.
В съобщението, в което не се представят имена, се казва още, че по искане на Европейската прокуратура Софийският апелативен съд наложи обезпечителни мерки, включително запор на недвижими имоти и превозни средства, собственост на разследваните заподозрени, като мерките бяха изпълнени от държавния съдебен изпълнител в петък. Иззети са седем сгради с обща площ 1956 квадратни метра, както и три автомобила, за да бъдат компенсирани щетите за бюджета на ЕС.
Кога се пристъпва към изземване
Изземването настъпва, когато на дадено лице вече не е разрешено да използва конкретен актив. Когато правото на лицето върху активите е окончателно загубено поради, например, съдебно разпореждане, това се смята за конфискация на актив(и).
Става дума за проект за реконструкция на ВиК мрежата и водохранилището на община в България, финансиран от ДФ "Земеделие" (ДФЗ) по Програмата за развитие на селските райони на ЕС на стойност 2,6 млн. евро (5,2 млн. лв.).
Разследването разкри данни за измама при изпълнение на поръчката, възложена на частни фирми. Държавни служители от ДФЗ са заподозрени, че са си послужили с измама, сключвайки споразумения с кмета и фирмите, като целта им е била да завишат цената на строителните дейности и да натоварят с надценка разплащателната агенция (именно ДФЗ).
Смята се, че длъжностните лица са съставяли и документи с невярно съдържание, удостоверяващи, че всички работи са изпълнени в установения срок, които след това са били внесени в ДФЗ, за да се получи еврофинансиране.
Сред заподозрените са и експерти от общинската служба, която е контролирала изпълнението на проекта. Един от заподозрените е разследван и за пране на пари.
Всички засегнати лица се смятат за невинни до доказване на противното пред компетентните български съдилища, изтъква Европейската прокуратура, като отбелязва, че е независим орган на Европейския съюз, която отговаря за разследването, наказателното преследване и предаването на съд на престъпления срещу бюджета на Общността.
"Ключово е да си зададем честен въпрос и да намерим честен отговор, за да търсим правилни решения. Честният въпрос е - след 17 години в ЕС и много милиарди от оперативните програми, похарчени за ВиК дружествата, водните цикли и всичко останало, колко от тези милиарди са довели до какъв резултат. Отговор никой не може да даде в тази държава. И как да намалим водните загуби и кражби. Когато имаме загуби от 60-70%, ние не можем да преодолеем този проблем." Това отбеляза преди седмица експертът по промените в климата Георги Стефанов по БНР.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Пичове гледайте какво става сега. Сладурите от ЕС дават едни пари на свои хора в БГ които ги открадват и после немците конфискуват нещо което няма как да си купят по закон.
Анонимен
Че и не ти казват къде и какво е