Германската вътрешна министърка Нанси Фезер е разпоредила възобновяване на паспортния контрол по всички сухопътни граници на федералната република в опит да бъде рязко ограничен броят на хората, които влизат в страната без визи, предаде ДПА, като цитира правителствени източници.
Мерките влизат в сила на 16 септември и първоначално се очаква да останат в сила за шест месеца. Фезер е информирала Европейската комисия за плановете, чиято цел е както да ограничат незаконната миграция, така и да се справят със заплахите от ислямистки терористични групи и международни престъпни организации, допълва БТА.
Дългогодишните дебати за това как да се процедира с мигрантите, търсещи убежище в Германия, се засилиха през последните седмици след смъртоносното нападение с нож по-рано този месец в западния германски град Солинген. Заподозреният нападател, сирийски гражданин, е избегнал заповедта да бъде депортиран от Германия обратно в България, където е влязъл на територията на ЕС.
Всички съседни на Германия страни са в Шенгенската зона, която по принцип трябва да позволява пътуване без паспортен контрол през всички граници в рамките на блока. Но през октомври 2023 г. Германия вече възобнови някои гранични проверки по границите си с Швейцария, Чешката република и Полша, за да възпре движението на мигранти към страната. Официално тези гранични проверки са временни, но Берлин многократно ги е удължавал. Подобен контрол по границата с Австрия е въведен временно от септември 2015 г.
Германското правителство се консултира с основната опозиционна партия ХДС относно начините за ограничаване на миграцията пред лицето на обществената загриженост и след смъртоносното нападение с нож от сирийски кандидат за убежище миналия месец в град Солинген, отбелязва Ройтерс.
Миналата седмица пък антиимиграционната партия "Алтернатива за Германия" (AfD) спечели провинциалните избори в Тюрингия и остана втора в Саксония, припомня БНР.
Социалдемократите на Фейзер са изправени пред предстоящите щатски избори в Бранденбург след две седмици, където партията управлява в коалиция със Зелените и Християндемократите.
Германия споделя своята дълга над 3700 километра сухопътна граница с Дания, Нидерландия, Белгия, Люксембург, Франция, Швейцария, Австрия, Чехия и Полша.
Миналата година Германия обяви по-строг контрол по сухопътните си граници с Полша, Чехия и Швейцария в отговор на рязкото увеличение на молбите за убежище за първи път.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Прост си ти защото недоуняваш, че това е ограничение. Какъв е смисъла да махаме шенгена по твоята тъпологика щом си показваш паспорта и минаваш? А? Май не си пътувал никъде аборигенино.
дорусоробаАнонимен
тебе пък койта ограничава ве в ес , показваш си картата и влизаш кое му е ограничаението ве ,ба си тъпото парче си , а пробвай да влезеш така в раша или китай или дори и в сащ , е това е ограничение , винаги съм казвал че русоробите сте само парче биологична материя
Докраваролюб нещастен
За сащ не споменавай. Там като "пълноправен" гражданин на ес няма да те пуснат. Право ти казват, че си абориген.
Анонимен
Пътувал съм до Русия, САЩ и Китай командировка естествено с виза. До Русия стана най-бързо и лесно, ама това беше преди. До Норвегия съм пътувал свободно без същата да е в ЕС и без да са ме проверявали на летището.
Анонимен
Паспортната проверка е първата форма на контрол. Контрола е ограничение, а не свобода каквото и да грухтят някои форумни малоумни щрауси.