Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши да възобнови процедурата за избор на главен прокурор, съобщи БТА. Това става по предложение на Прокурорската колегия, която преди дни гласува график, според който на 16 януари трябва да бъде проведен изборът.
Според хорнограмата с дати, включени в предложението на колегията, на 19 и 26 септември и на 3 и 10 октомври трябва да се проведат заседания относно кандидатури за главен прокурор.
На 24 октомври е крайният срок на кандидатите да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 октомври да ги публикува.
До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията.
На 5 декември Пленумът на ВСС трябва да обяви дата и час за изслушване на кандидатите.
Крайният срок за представяне на становища и въпроси към кандидатите е 8 януари 2025 година, а на 16 януари следва да се проведе изслушване и гласуване на кандидатите.
Според чл. 173 от Закона за съдебната власт предложения за кандидатури за обвинител №1 могат да правят не по-малко от трима от членовете на Прокурорската колегия на ВСС, както и министърът на правосъдието в четирите поредни заседания, следващи заседанието, на което е прието решението за откриване на процедурата.
На днешното заседание Атанаска Дишева, член на Съдийска колегия, предложи процедурата за избор на главен прокурор да бъде прекратена, след възобновяването ѝ, но това не бе прието от Пленума на ВСС, съобщи БТА.
Председателят на ВКС Галина Захарова, Атанаска Дишева и Олга Керелска заявиха по време на дебата, че процедурата за избор на главен прокурор не следва да се възобнови. Те изразиха различни мотиви сред които, че мандатът на членовете на съвета е изтекъл от почти две години, както и че ВСС е в непълен състав, а и че има законови пречки ВСС да проведе процедурата.
Други членове на съвета представиха своите мотиви за обратната теза, като в тях се включваше позоваване на решения на Конституционния съд, тълкувани по начин, че Пленумът на ВСС има задължение и право да проведе процедура и да избере главен прокурор.
Пред медиите в отговор на въпрос дали е по-добре в процедурата за избор на главен прокурор да има поне две номинации на кандидати, служебният министър на правосъдието Мария Павлова заяви, че според нея "ако има повече от един кандидат това ще е единствено и само за задоволяване на обществени нагласи и мнения". По думите ѝ участието на повече или по-малко кандидати не предопределя това дали и кой ще бъде избран за главен прокурор, а гласуването, качествата на кандидата и концепцията му.
Във връзка с повдигнатия на заседанието въпрос защо не се стартира и процедурата за избор на председател на Върховния административен съвет, министър Павлова посочи, че това би могло да се случи, когато Съдийската колегия вземе решение и направи предложение към Пленума на ВСС, както направи Прокурорската колегия.
От юни 2023 г. изпълняващ функциите на главен прокурор е Борислав Сарафов, след като съдебните кадровици освободиха от длъжността Иван Гешев. Очаква се Сарафов да е един от кандидатите за поста, но до момента той не е коментирал.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар