Двама офицери пилоти са загинали при инцидента в Граф Игнатиево. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев, който пристигна на мястото на инцидента с учебно-боен самолет в авиобаза "Граф Игнатиево".
Съболезнования на семействата и на близките, каза премиерът.
Самолетът е реновиран, капитало-възстановителен ремонт е бил извършен, обясни на брифинг пред журналисти служебният министър на отбраната Атанас Запрянов във връзка с катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA в отговор на въпрос дали летателната машина е била на ремонт в Чехия. Той изказа съболезнования на семейството и близките на загиналите.
Министърът каза, че инцидентът е възникнал в 12:30 минути при изпълнение на тренировъчен полет. След полета на първите групи е дошъл редът на екипа на L-39ZA от 12-а база в „Долна Митрополия“. Това са инструкторите, които обучават пилоти, това са най-добрите ни пилоти, заяви той.
Майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин са двамата загинали, потвърди ген. Димитър Петров. Той поясни, че това е рутинен тренировъчен полет, планиран отдавна и за който са се готвили от месеци. Тази задача е била изпълнена многократно в "Долна Митрополия", добави генералът и подчерта, че двамата са отлични летци. Държах близките да бъдат информирани, преди да обявим имената официално, посочи ген. Петров. Майорът е роден 1973 г., а старши-лейтенантът - 1996 г., информира още Запрянов.
Той и министърът коментираха, че вече тече следствие. Майор Димитров е един от най-опитните въобще. Дункин е млад пилот с много добри заложби, една от надеждите на базата. Загубих един от най-добрите си приятели, мислите ли, че съм малко наказан за това, което се случи, отговори майор Димитров на въпрос дали ще си подаде оставката след инцидента.
Траур във Въоръжените сили ще бъде обявен утре, а знамената ще бъдат свалени наполовина, каза също министърът на отбраната.
Инциденти със самолети и вертолети от състава на българските Военновъздушни сили
За периода от 1952 до 1991 г. в българските Военновъздушни сили (ВВС) са станали 134 катастрофи, при които загиват летците. За този период единствено през 1973, 1984 и 1990 година няма катастрофи.
В периода 1946-2021 г. със самолети на българските ВВС са се случили над 70 катастрофи, при които са загинали над 150 пилоти.
На 28 януари 1992 г. при планови полети от летище Узунджово учебно-боен самолет МиГ-21, пилотиран от капитан-инженер Дойчин Бояджиев, се разбива на брега на язовир "Студен кладенец" край с. Калоянци, до Кърджали. Загиват пилотът капитан-инженер Бояджиев и инструкторът - капитан-инженер Емил Тодоров.
На 2 септември 1993 г. самолет Злин-42-МУ на регионалния аероклуб в Сливен към Министерството на отбраната се разбива край града. Загиват двамата членове на екипажа - Анатолий Гълъбов и Валентин Кендалов.
На 3 август 1994 г. при изпълнение на специален полет - проверка на работата на двигателя и системите, аварира самолет МиГ-23 на Военновъздушните сили от поделението в с. Чешнигирово, Пловдивско, в района на град Раковски. Самолетът е разрушен напълно. Няма жертви.
На 29 септември 1994 г. при изпълнение на тренировъчен полет с МиГ-29 - пилотаж на малка и пределно малка височина, загива командирът на авиобазата в Равнец полковник Иван Даев.
На 20 декември 1994 г. самолет МиГ-21 пада в морето край Балчик. Пилотът старши лейтенант Владислав Вълчев загива.
На 16 януари 1996 г. щурмови вертолет Ми-24 Д от поделение 46 540 в Стара Загора изгаря при тренировъчен полет над полигона в Бодрово. Двамата пилоти - майор Валери Кръстев и лейтенант Милен Хинтоларски, са спасени.
На 28 януари 1997 г. по време на тренировъчен полет самолет МиГ-21 на авиобаза "Добрич" се разбива в близост до индустриалната зона. Пилотът капитан Пламен Донков катапултира.
На 16 юли 1998 г. самолет МиГ-21 се разбива при редовен учебно-тренировъчен полет над авиобазата край Добрич. Пилотът Радостин Димитров катапултира.
На 2 юни 1999 г. военен самолет МиГ-21 се разбива в землището на с. Драгомир, Пловдивско. Загиват пилотите капитан Георги Русев и старши лейтенант Сашо Николов.
На 31 август 2001 г. край с. Доброславци, Софийско, след инцидент при техническо обслужване на самолет МиГ-23 загива един военнослужещ.
На 16 май 2003 г. в района на Панагюрище по време на тренировъчен полет загива майор Анатолий Тодоров Полянков. Майор Полянков е изпълнявал полет на малка височина със самолет МиГ-21 БИС, излетял от Трета авиобаза в Граф Игнатиево.
На 24 юли 2003 г. край Разлог в местността Бетоловото, при потушаване на горски пожар, се разбива военен хеликоптер Ми-17 от авиобаза "Крумово". Загиват майор Милко Пейковски, командир на екипажа, капитан Николай Радулов, втори пилот, офицерски кандидат Бойко Панайотов, борден техник, както и служителя на районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" подп. Кирил Чамишки.
На 8 юли 2008 г. след тренировъчен полет възниква повреда в самолет Спартан - С 27J. Заради силен вятър на летището във Варна при пробега машината се е наклонила надясно. Вследствие на това витлото на самолета се удря в пистата. Екипажът е невредим.
На 29 ноември 2010 г. самолет Пилатус РС-9М от авиобаза „Долна Митрополия“ извършва принудително кацане в района на летището, след като двигателят рязко губи мощност. Пилотите са невредими.
На 26 април 2012 г. в района на с. Царимир по време на българо-американското учение "Тракийска звезда 2012" пада изтребител МиГ-29 - спарка. Двамата пилоти майор Илия Дойчинов и капитан Петър Методиев катапултират, а машината се взривява на земята.
На 29 юли 2015 г. по време на тренировъчен полет на летище Граф Игнатиево при изпълнение на заход за кацане на самолет РС-12 от авиационно-транспортна група „Враждебна“ каца без колесник. Няма пострадали.
На 9 юни 2017 г. по време на тактическото учение "Черно море-2017" вертолет AS Пантер -565 MB пада във водите на Черно море, на 7 мили източно от устието на р. Камчия. Двама от членовете на екипажа са ранени, а командирът на вертолета - капитан Георги Анастасов загива.
На 19 януари 2018 г. при извършване на учебна маневра на летище Граф Игнатиево са нанесени материални щети на военния транспортен самолет C-27J Спартан. Няма пострадали.
На 11 юни 2018 г. около 20:30 ч. в района на авиобаза "Крумово", при изпълнение на тренировъчен полет по аварийно-спасителна работа, вертолет Ми-17 пада от около 50 м височина. Загиват кап. Пламен Пантелеев и кап. Стоян Неделчев.
На 21 август 2018 г., по време на тренировъчен полет за медицинска евакуация, вертолет Кугар от състава на 24-а авиобаза в Крумово извършва рязка маневра, за да избегне ято птици и закача жици на електропровод. Тричленният екипаж на вертолета е невредим.
На 9 юни 2021 г. самолет МиГ-29 пада в Черно море край Шабла по време на тактически нощни учения на формированията за ПВО от Българската армия и авиационни формирования от ВВС - "Шабла 2021". Загива военният пилот майор Валентин Терзиев.
На 28 септември 2022 г. около 14:00 ч. военен самолет Су-25 претърпява инцидент край авиобаза „Безмер“ до Ямбол. Пилотът се е катапултирал, показва справка на Отдел "Справочна" на БТА.
БTA
Коментари
Анонимен
Някъде някой руснак получи звездичка на пагона за сваляне на натовски самолет.
До горния мозък
Думите ти доказват, че руските офицери са по-добри от натовските, защото могат да им свалят самолети. Умно Фродо, умно...
Анонимен
Очаквам да кажат истината. Няма как да сбъркат двама инструктори, да не работи катапулта. Този самолет може да се приземи по-корем. Прилича на руска диверсия.
Анонимен
С твоите разсъждения показваш много дълбоки познания.
Анонимен
Първият е прав,абсолютна руска диверсия.Нормално при толкова русоблизци в армията и ввс.