В седмия кръг съставът на вицешампионите от Челси победи Астън Вила със Стилиян Петров в състава с 2:0. "Сините" отправиха опасен удар още в третата минута на срещата, когато Босингва стреля, но Мартин Лаурсен блокира удара на бранителя. След само пет минути снаряд на Балак от 23 метра беше отразен от Брад Фридъл. В тези моменти и в първите минути на срещата бирмингамци не намираха противодействие на нападателите в сини екипи. Все пак крепостта пред Фридъл се пропука в 21-ата минута, когато Франк Лампард откри резултата. След десет минути Малуда стреля опасно, но отново американският страж на Вила беше блестящ. Гостите все пак пробваха опасни удари към вратата на Чех. В 39-ата минута Агбонлахор подаде на Карю, но Чех спаси. В 42-ата минута на двубоя Балак стреля силно, Фридъл изби, но Анелка довкара кълбото за 2:0. През втората част играта продължи да бъде двуостра. Положенията се редуваха пред двете врати. В 60-ата минута гостите не успяха да намалят резултата след грешка на Джон Тери. В следващите минути футболистите на Челси се надпреварваха да пропускат пред Фридъл, но трети гол не падаше. В 83-ата минута Жулиано Белети пробва задна ножица, но ударът му мина встрани от вратата. В последната минута на мача Джон Тери отново сгреши, но Чех оправи пропуска на бранителя. В друга среща от кръга Манчестър Сити допусна домакинска загуба от Ливърпул с 2:3. Домакините поведоха с 2:0 до почивката с попадения на Стивън Айрлънд и Гаридо. През втората част от игра беше изгонен Сабалета от състава на домакините в 67-ата минута. За Ливърпул Фернандо Торес се разписа на два пъти в 55-ата и 73-ата минута. Българският национал Мартин Петров се появи на терена на мястото на Елано в 85-ата минута, но не успя да спаси "гражданите" от поражението дошло в продължението на срещата. Холандецът Дирк Кайт донесе трите точки на "червените" след комбинация между Бенаюн и Торес. Портсмут победи с 2:1 Сток Сити, а Тотнъм падна за пореден път с минималното 0:1 на "Уайт Харт Лейн" от състава на Хъл Сити, което най-вероятно ще коства мястото на наставника на отбора Хуанде Рамос.