Подготовката за изборите на 27 октомври тече нормално и съгласно сроковете в хронограмата и Изборния кодекс. Това каза на брифинг Росица Матева, заместник-председател и говорител на Централната избирателна комисия, цитирана от БТА.
"Финално регистрираните за участие в изборите са 24 партии и девет коалиции", съобщи тя. "Регистрацията на една коалиция беше заличена, след като пристигна подписката от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" и стана ясно, че по-малко от 2500 избиратели са подкрепили тази подписка", уточни Матева.
Тя припомни, че се състоя среща между представители на ЦИК и шестима министри от служебното правителство, пряко отговарящи за изборите по смисъла на Изборния кодекс, на която са били обсъдени всички важни въпроси.
Росица Матева посочи също, че от 19 септември всички граждани ще могат да проверят на сайта на ЦИК дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция. Ако бъде установена нередност, жалби могат да се подават до Комисията за защита на личните данни, посочи говорителят на ЦИК.
Тя припомни, че в изборите за парламент на 11 юни са били регистрирани 20 партии и 11 коалиции, а през 2023 г. - 14 партии и седем коалиции.
"До 24 септември има срок, в който регистрирани партии и коалиции могат да подадат заявление за заличаване на регистрацията им. До този срок има възможност да бъдат заличени тези регистрации, особено, ако някоя партия, която е регистрирана за самостоятелно участие, реши да се включи в състава на някоя коалиция. До 21 септември има възможност за промяна в съставите на коалиция и в наименованието. Една партия, която е в състава на коалиция, може да напусне, както и могат да бъдат включени нови партии в състава на коалициите", уточни още Росица Матева.
Говорителят на ЦИК подчерта, че на 16 септември е изтекъл срокът, в който е можело да се регистрират инициативни комитети за издигане на независими кандидати в районните избирателни комисии. От думите ѝ стана известно, че са регистрирани три инициативни комитета - във Районна избирателна комисия (РИК) - Варна, в 25 РИК - София и Плевен.
"По-особеното е, че регистрираният инициативен комитет във Варна и в 25 РИК е за издигане на един и същи кандидат, но тримата членове на инициативните комитети и на двете места са различни, така че предстои този казус да бъде решен. Едно лице не може да бъде независим кандидат в повече от един район", уточни тя.
"До 18 септември кметовете на общини следва да изпратят покани на парламентарно представените партии и коалиции, за да бъдат организирани и проведени консултациите за съставите на секционни избирателни комисии. Консултациите при кметовете следва да приключат до 21 септември", обясни Матева.
Към 13:00 ч. днес са подадени 5070 заявления от избиратели, които желаят да гласуват извън страната. Срокът за това е до 1 октомври, 24:00 ч. българско време, напомни говорителят на комисията. От момента на насрочването на изборите до настоящия момент, срещу решенията на ЦИК са подадени 11 жалби, съобщи още Матева.
"Решенията на ЦИК по девет от тях са потвърдени от Върховния административен съд (ВАС), едно решение е отменено - за регистрация на една от коалициите, и по едно от решенията очакваме произнасяне днес от съда. Има подадени и три молби за отмяна на влезли в сила решения на ВАС. Две от тях са от политическа партия ДПС, с председател Чакъров, и една от коалиция от партии "Моя страна България", с председател Ивайло Дражев", коментира Матева.
Тя увери, че организацията на частичните избори, насрочени за 20 октомври, също върви нормално. Утре от 10:00 ч. ЦИК ще изтегли и жребият, който ще определи номерата, с които ще се явяват допуснатите партии и коалиции до участие в новите и в частични избори. Номерата ще започват от номер 41, за да не съвпадат с номерата, които ще бъдат изтеглени на партиите и коалициите, регистрирани на изборите за Народно събрание. Това е така, защото ако има втори тур, те ще бъдат заедно с изборите за парламент на 27 октомври.
Имаме уверението от печатницата на Българската народна банка (БНБ), че доставената от тях хартия отговоря на изискванията, заяви още Росица Матева на въпрос за доставяната хартия за машините за гласуване.
"След промени в Изборния кодекс през декември 2022 г. е възложено на печатницата на Българската народна банка (БНБ) да доставя специализирана хартия, на която да поставя допълнителна защита, и която да се използва за гласуването на машини", припомни тя.
Росица Матева подчерта, че ЦИК е изискала и получила от "Сиела Норма" като доставчик на машините, както и от "Смартматик" като производител, изискванията за хартията, с която работят машините. Тези изисквания са изпратени незабавно на печатницата на БНБ, посочи тя.
За да бъде сменен доставчикът, трябва да има промяна в Изборния кодекс, коментира още Матева и увери, че доставяната хартия отговаря на необходимите изисквания.
Росица Матева подчерта, че няма информация за оказван натиск върху членове на комисията. Във връзка с приема на документи онлайн тя посочи, че няма конкретни правила за това. "В Изборния кодекс е предвидена възможност подпис с електронен подпис само в подписка на избиратели за подкрепа на партия или коалиция за регистрация за участие в изборите. Така или иначе в нашата електронна поща пристигат документи, подписани с електронен подпис, предстои ЦИК да се произнася по всеки един от тях. Включително писма от министри пристигат подписани с електронен подпис", обясни още Матева.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар