Американски и английски психиатри предупредиха за скрита епидемия от алкохолизъм на средната възраст. Те се сблъскват с все повече пациенти между 40 и 64 години, които имат проблеми вследствие на системно пиене, но дори не осъзнават, че са станали зависими от чашката. Отказват да го признаят и след като биват диагностицирани, тъй като в тяхното съзнание едно-две питиета вечер не е алкохолизъм, а евтина терапия за премахване на натрупания стрес през деня или прогонване на самотата.

“Когато мислим за проблемно пиене, ние сме склонни да си представяме олюляващи се млади хора по улиците, които ходят от бар в бар. Или пък самотен мъж с бутилка в кафява хартиена торба, задрямал на пейка в парка”, пише английският психиатър Макс Пембъртън в “Дейли мейл”. Затова и когато алкохолът не ни води до такива състояния, смятаме, че не е проблем за нас, което не е вярно, пише "24 часа".

Проучвания в САЩ и Англия са показали, че се увеличават хоспитализациите вследствие на прекомерна употреба на алкохол, като най-голям скок има сред възрастовата група от 40 до 64 години, и то повече при жените. Става въпрос за болести, за които е доказано, че имат връзка със системното пиене. Британското здравеопазване съобщи, че 23% от жените между 55 и 64 години пият повече от 14 единици алкохол на седмица. А това е количеството, за което е известно, че драстично увеличава риска от рак и шансовете за развитие на зависимост.

Мнозина не успяват да признаят, че имат проблем, тъй като тялото им все още не е станало видимо зависимо от алкохола, причинявайки издайническите треперения, казва Пемъртън. По тази причина докторът предлага на своите пациенти да си направят един прост тест, прочул се като много ефективен през 80-те години. Той е разработен от американски психиатър и се смята между 76 и 93% точен за идентифициране на алкохолизъм.

Включва следните въпроси: Някога чувствали ли сте, че трябва да намалите пиенето? Дразнили ли сте се, когато хора ви критикуват за него? Изпитвали ли сте вина, че консумирате алкохол? Трябва ли сутрин първо да пиете нещо, за да успокоите нервите си или да намалите махмурлука?

Ако отговорите с “да” на два или повече въпроса, е много вероятно да имате проблем с алкохола, обяснява Пемъртън. По думите му има увеличаваща се група от хора, които се изплъзват от радара на леченията за алкохолизъм, защото не изглеждат по очевиден и долнопробен начин като зависимите от пиене. Те са уважавани. Продължават да работят и използват алкохола като начин за справяне със стреса. За други пък той става средство за развлечение, след като къщата им изведнъж е опустяла, защото децата са пораснали и са поели по своя път.

Богати и отегчени пенсионери е смъртоносна комбинация, когато става дума за пиене, предупреждава английският психиатър. Той цитира данни от проучване, което е установило, че пиенето сред хората над 50 години се е превърнало в скрит феномен и колкото по-високи са доходите на някого, толкова по-голям е рискът той да се развлича с алкохол.

Данни на британското здравеопазване показват, че смъртните случаи от алкохол са се увеличили с близо 33% спрямо годините преди пандемията. Въпреки че те са повече сред мъжете като цяло, най-голям скок е регистриран при жените във възрастовата група от 50 до 54 години.

Смята се, че има и друга причина за скритата епидемия от алкохолизъм на средната връзраст. Докато младите хора признават по-лесно недостатъците си и търсят помощ от специалист по психично здраве, утвърдените професионалисти смятат, че могат да се справят сами. Те се насочват към алкохола, защото в тяхното съзнание той може да им осигури дискретно лечение на проблемите.

Днес.бг