Руският президент Владимир Путин се провали в започнатото от самия него нашествие срещу Украйна, заяви президентът на САЩ Джо Байдън в последната си реч пред Общото събрание на ООН, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

"Добрата новина е, че войната на Путин не постигна основната си цел. Той имаше намерение да унищожи Украйна, но Украйна е все още свободна. Той имаше намерението да отслаби НАТО, но НАТО е по-голяма, по-силна и по-единна от всякога", заяви американският президент, произнасяйки последната си реч пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

Той призова световната общност да продължи да подкрепя Украйна до победата на Киев, отбелязва АФП.

Украинският президент Володимир Зеленски беше в залата по време на изказването на Байдън.

Байдън използва обръщението си, за да говори и за необходимостта от прекратяване на конфликта в Близкия изток и на 17-месечната гражданска война в Судан, предаде Асошиейтед прес.

Изявата му пред ООН е една от последните му възможности като президент да изтъкне необходимостта от запазване на стабилната подкрепа за Украйна.

"Виждал съм забележителен размах на историята", каза Байдън. "Знам, че мнозина гледат на днешния свят, виждат трудности и реагират с отчаяние, но аз не го правя", каза Байдън.

"По-силни сме, отколкото си мислим", когато светът действа заедно, добави той.

"Винаги ще има сили, които ще разделят нашите страни", каза Байдън.

Отхвърлям "желанието да се оттеглим от света и да останем сами", каза той.

"Нашата задача, нашето изпитание е да се уверим, че силите, които ни държат заедно, са по-силни от силите, които ни разделят", добави Байдън.

Американският президент предупреди заради нарасналото напрежение в Близкия изток и опасността от широкомащабна война в Ливан.

По-рано Пентагонът обяви, че изпраща малък брой допълнителни войски към Близкия изток като подкрепления за близо 40-те хиляди американски войници в региона.

"Пълномащабната война не е в интерес на никого", каза Байдън, който смята, че въпреки ескалацията между Израел и проиранската групировка "Хизбула" все още има възможност за дипломатическо решение.

През последните дни Байдън изглежда по-сдържан по отношение на перспективите Израел и "Хамас" да се споразумеят за временно прекратяване на огъня и сделка за заложниците, отбелязва АП. Но той настоява, че не се е отказал.

Байдън използва изказването си, за да осъди "ужасите" на атаката на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври миналата година. Той заяви, че заложниците, взети от групировката, "преминават през ада".

"Невинните цивилни в Газа също преминават през ада", каза американският президент. Байдън също така осъди насилието на заселници срещу мирни палестинци на Западния бряг.

Американският президент призова двете враждуващи страни да постигнат прекратяване на огъня и сделка за освобождаване на заложниците. Байдън каза, че е време да се "сложи край на тази война".

Американският президент допълни още, че Вашингтон подкрепя идеята за реформа на Съвета за сигурност и разширяването му с нови страни членки.

Байдън заяви относно Судан, където бруталната гражданска война доведе до хуманитарна катастрофа, че "светът трябва да спре да въоръжава генералите" и да им каже "да спрат да разкъсват тази страна".

Борбата с Китай и Иран, които подкрепят "Хамас" и "Хизбула", отнема голяма част от времето на президента, посочва Ройтерс. Той каза, че напредъкът към мир в Близкия изток ще постави света в по-силна позиция да се справи "с продължаващата заплаха, която представлява Иран".

"Заедно трябва да прекъснем кислорода на неговите терористични пълномощници . . . и да гарантираме, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие", каза той.

Той заяви, че Съединените щати се стремят отговорно да управляват конкуренцията с Китай, така че тя да не преминава в конфликт.

"Готови сме да си сътрудничим при спешни предизвикателства", каза той. "Наскоро възобновихме сътрудничеството с Китай за спиране на потока от смъртоносни синтетични наркотици. Оценявам високо това сътрудничество. То е от значение за хората в моята страна и за много други по света", каза Байдън.

Американският президент добави, че САЩ ще отделят 1 млн. ваксини за маймунска шарка в Африка, предаде АФП.

Дир.бг