Млад египетски лешояд, забелязан от туристи да стои на земята край Мадарските скали, бе спасен от експерти от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), съобщиха от там.

Младата птица е забелязана да стои на земята и да допуска хора близо до себе си, което е нетипично поведение за този вид. Според експерти птицата е излюпена твърде късно и докато другите „младежи“ вече са поели по дългия път към Африка, то този екземпляр едва сега е направил първия си полет от гнездото, който явно е бил неуспешен.

Поради силният миграционен инстинкт през този период, възрастните лешояди се случва да изоставят късно излетелите малки и да се отправят на юг. Проучванията на БДЗП показват, че такива малки имат минимални шансове за оцеляване в дивата природа и за тях е по-добре да бъдат доотгледани на затворено и освободени през следващата година.

Именно затова трима експерти от БДЗП поемат от Хасково и Добрич към Шумен и започва претърсване на гористата местност в подножието на скалите на Мадарския конник. Д-р Волен Аркумарев, Атанас Делчев и Михаил Илиев са изправени пред нелеката задача да обходят обширна и силно обрасла местност в пресечен терен в търсене на младата птица.

В акцията са се включили и служителите на Националния историко-археологически резерват „Мадара“, които разговаряха с посетителите и ги информираха с надежда някой да забележи лешояда и да подаде информация.

Претърсването на района е продължило повече от 9 часа. Малко преди залез слънце усилията дават резултат и младият лешояд е открит в основата на скалата сред гъстата растителност. Той е уловен и след уведомяване на Регионалната инспекция по околна среда и води в гр. Шумен е транспортиран до Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в гр. Стара Загора. Там птицата веднага е прегледана от опитните ветеринарни лекари и е установено, че няма тежки травми и наранявания.

Младият египетски лешояд ще остане за доотглеждане в Спасителния център, а следващата пролет ще постъпи в „Училището за лешояди“ на БДЗП в Източни Родопи. След няколко месеца на адаптация той ще бъде освободен заедно с други млади лешояди, за да получи нов шанс за живот в дивата природа и да донесе надежда за опазването на своя вид в природата на България.

У нас гнездят едва 35 двойки от световно застрашения вид, а в североизточната част на страната броят им е едва 6 и спасяването на всеки индивид има важно значение за оцеляването на вида.

ШУМ.БГ