Централната избирателна комисия (ЦИК) показа образци на хартиената и електронната бюлетини за гласуване за предсрочния парламентарен вот на 27 октомври.
Регистрирани са 28 партии и коалиции, както и един независим кандидат в Плевен, припомни говорителят и зам.-председател на Централната избирателна комисия Росица Матева.
Най-дългата бюлетина ще бъде с 28 кандидати и тя ще е за извън страната, посочи Матева и отбеляза, че в нея няма преференции.
Най-много преференции има в 23 МИР – София, обясни Матева. Тя каза, че в 10 района в страната са регистрирани кандидатски листи от всички 28 партии и коалиции, в останалите са регистрирани 26 - 27 кандидатски листи.
Матева показа и как ще се осъществява машинното гласуване. Член на СИК подава на избирателя карта за гласуване. След това тя се поставя от избирателя в машината с чипа нагоре и се изчаква визуализирането на електронната бюлетина за гласуване.
Заместник-председателят на ЦИК посочи, че на страница се показват по 14 формации, като в районите, в които има регистрирани 28 кандидати, опцията „Не подкрепям никого“ ще бъде на трета страница. Избирателят може да сменя страницата с опциите „предишна“ и „следваща“. Когато е избрана формация, стават активни и преференциите. С бутона „Преглед“ избирателят може да види направения от него избор . След това той има две опции да промени избора си или да гласува.
Матева призова избирателите да не дърпат машинната бюлетина, а да изчакат звуковия сигнал. Отдолу ще бъде изписан и хеш кодът, който ще стане ясен след удостоверяването на софтуера и машините за гласуване.
Ще бъдат изпратени и устройства за демонстрации за гласуване с машина до РИК.
Относно протоколите Матева отбеляза, че от ЦИК смятат, че ако не се бърза при попълването на протоколите, няма причина да се допускат грешки. Тя отбеляза,че протоколът е същият, който е използван на предходни избори и добави, че в самите протоколи има указателни текстове.
По думите ѝ организационно-техническата подготовка върви нормално. Матева припомни, че до днес българските избиратели могат да заявят, че желаят да гласуват зад граница. Към 13:30 часа са подадени 28 хил. заявления, каза Матева. До края на днешния ден българските общности могат да направят предложения за секциите извън страна до дипломатическите и консулските представителства, добави тя. До 5 октомври следва ЦИК да определи местата в държавите , в които ще бъдат разкрити секции, както и техния брой.
Говорителят на ЦИК припомни, че крайният срок за регистрацията на представителите на партиите, коалициите, неправителствените организации, инициативните комитети, които искат да участват в процеса на удостоверяване на съответствието на машините и софтуера, е до 2 октомври.
До 12 октомври избирателите, които желаят да гласуват по настоящ адрес, следва да подадат заявление за това, посочи Матева. Тя заяви, че дотогава е и срокът за подаване на заявления за гласуване в подвижни избирателни секции за хора с трайни увреждания.
БТА
Коментари
Добави коментар