Къщата на художника Стефан Петров на ул. „Цар Освободител“, която се руши от години, остава със статут на паметник на културата от местно значение. Сградата трябва да се укрепи аварийно, а след това и да се възстанови в първоначалния й вид.
Това е становището на НИНКН след нов оглед на къщата, след като в края на юли от нея отново се срутиха част и временно затвориха за движение участъка около нея.
„Общината е започнала процедурата, с която да уведоми тримата собственици на сградата какво е необходимо да се направи според предписанията, дадени ни от НИНКН. В тези уведомления им е посочено, че те трябва да укрепят аварийно сградата. Това включва изграждане на метална рамка, която да поддържа конструкцията, както и покритие върху сградата, което да предотврати нови срутвания“, обясни за ШУМ.БГ Юлиян Савев, мл. експерт “Контрол на строителството и опазване на културното наследство” в Община Шумен.
Двама от собствениците са получили становището. Третият, който живее в София, се издирва по административен път чрез Столична община, тъй като писмата към него се връщат. До този момент мерки от собствениците за укрепване не са предприети, каза още Савев.
При изтичане на срока от два месеца, когато и тримата собственици са уведомени, Община Шумен ще предприеме аварийното укрепване на къщата. Разходите за това общината ще търси по съдебен път.
За по-нататъшен архитектурен проект и конструктивно възстановяване на къщата на художника Стефан Петров на този етап Общината не се ангажира със срокове.
ШУМ.БГ
Коментари
Само БСП
Идеална е за лифт-станция
ещшеиит
Аз пък се чудя, какъв паметник на културата може да бъде!?
На кого му трябва този "паметник на културата"?
И с какво ще промени града ако я има, т.е. да я възстановят????????
Loveca_
Знака, забраняващ движението по улицата, до новия строеж в тунела, нарочно се маха от улицата и се слага на левия тротоар. Знака на снимката е сложен, за да застопорява мрежата и липсата на контрол не може да накара недобросъвестните водачи да не минават оттам. Разбирам живущите на Цар Калоян и долните блокове, но ако забраните стояха, Общината щеше да вземе мерки по-рано.
Анонимен архитект
Няма нищо културно за наследяване от кирпичена къща макар и на два етажа с външен клозет.Общината да я придобие безплатно и да направи градинка на мястото и.Само така собствениците ще се грижат за имотите си от страх да не ги загубят.Така трябва да се направи и с изоставените имоти по селата.
Анонимен архитект
Няма нищо културно за наследяване от кирпичена къща макар и на два етажа с външен клозет.Общината да я придобие безплатно и да направи градинка на мястото и.Само така собствениците ще се грижат за имотите си от страх да не ги загубят.Така трябва да се направи и с изоставените имоти по селата.
Анонимен
Защо трябва гражданите да заплащат за простотиите на властимащите.Какво ценно има в тази съборетина?В шумен има много такива.Давайте пари за гшупости
Анонимен
Проблема е в самия ремонт,който наследниците дори и да са искали, едва ли са могли да си позволят. Само определени от Министерството на културата фирми могат да извършват ремонт на паметници на културата, а ремонтът е на десеторна цена или в случая на тази къща фирма от списъка на Министерството на културата при нормален ремонт от 150 000 лв би взела 1 500 000лв. Общината не би взела такива дарени
Анонимен
Като не могат да си позволят ремонт да го продават!!
шуменка
В един друг сайт пише, че не можели да открият Единия от тримата собственици. Обаче...ако Общината предприеме някакъв хитър ход, примерно да изтипоса 3 багера пред къщата, и да сложи табели "Събаряне"....Веднага ще се появи този....Егати и нахалниците, с тоз Паметник....