Над 500 ученици от III до XII клас се включиха в лекоатлетическия крос „Златна есен“. 11 училища имаха свои представители в най-старото състезание в Шумен, което се проведе по алеите на Градската градина.

Тазгодишната надпревара бе една от най-масовите в последните години. Заради големия брой участници при най-малките момичета и момчета, те стартираха в две групи, като на всяка се засичаше време за пробягване на трасето.

Дистанциите, които бягаха участниците бяха от 250 м за малките до 1000 м за юношите. Награди имаше за финиширалите до 6 място, като първите трима във всяка възрастова група получиха и медали.

Организаторите от УСШ „Хан Крум“, Община Шумен и СКЛА „Шумен“ връчиха и колективни награди – на училища за масовост и за най-добро представяне.

Ето кои са победителите в крос „Златна есен“ 2024:

При момичета III-IV клас първа е Дария Йотова от II ОУ „Д-р Петър Берон“, втора е Белослава Лунгова от НУ „Илия Р. Блъсков“, трета – Камелия Великова от  II ОУ „Д-р Петър Берон“.

При момчетата III-IV клас най-бърз на 250 м бе Симеон Ангелов - II ОУ „Д-р Петър Берон“, втори финишира Самуил Арнаудов също от II ОУ „Д-р Петър Берон“, трети е Владислав Николов от НУ „Илия Р. Блъсков“.

Най-бързи при момичетата V-VI клас тази година са: Далия Петкова от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Царев брод, Рая Касабова от СУ „Сава Доброплодни“, Радина Радева II ОУ „Д-р Петър Берон“.

При момчетата V-VI клас шампион на кроса е Даниел Гидберг от СУ „Сава Доброплодни“. Втори и трети са Павел Петев и Даниел Бучков и двамата от СУ „П. Волов‘.

При момичетата VII VIII клас доминираха учениците на СУ „Панайот Волов“, които заеха първите 6 места. Победителка е Христина Йовчева, втора – Сияна Янкова, трета Борислава Александрова.

При момчетата в тази възрастова група първи е Борис Генчев от ППМГ „Нанчо Попович“, втори финишира Борис Борисов от СУ „сава Доброплодни“, трети е Кристиян Йосифов от СУ „Йоан Екзарх Български“.

При най-големите девойки IX- XII клас с голяма преднина финишира шампионката на България на 3000 м Аделина Павлова от СУ „Йоан Екзарх Български“. Втора е Рая Петрова, трета – Андреа Стоянова и двете ученички в СУ „Сава Доброплодни“.

При юношите IX- XII клас, които се състезаваха на 1000 м, шампион на кроса е Атила Расим от СУ „Панайот Волов“. Втори е съученикът му Петър Бонев, трети – Денис Джеват от ПГМЕТТ „Христо Ботев“.

Купата за масовост при средните училища бе за СУ „Панайот Волов“, което се включи в състезанието с 80 свои възпитаници. При основните училища най-много бяха състезателите на III ОУ „Димитър Благоев“ – 80, а при началните – тези на НУ „Илия Р. Блъсков“ – 28.

В комплексното класиране първи при началните училища е „Илия Р. Блъсков“, при основните „Д-р Петър Берон“, при средите „Панайот Волов“.

Тазгодишното издание на крос „Златна есен“ бе открито с приветствия от кмета на Шумен Христо Христов и от директора на УСШ „Хан Крум“ Людмила Янкова. По традиция с това лекоатлетическо състезание се дава старт и на учебно-тренировъчната година за възпитаниците на школата, в която децата могат да тренират в 10 вида спорт.