Увеличава се броят на водачите, които говорят по мобилен телефон, докато шофират автомобила си. Затова шуменската полиция възнамерява да прилага нестандартни методи. Един от тях е цивилни катаджии да заснемат нарушенията.
За мерките говориха днес директорът на шуменската областна дирекция на полицията ст. комисар Георги Гендов и шефът на „Пътна полиция“ гл. инсп. Веселин Георгиев.
„Ще приложим малко по-нестандартни методи за контрол, защото прави впечатление, че водачите, когато отдалече видят полицейския екип, скриват телефона си и на практика нарушението не може да бъде установено“, каза Георгиев.
Георги Гендов обясни, че не е необходимо служителите, които документират нарушенията, да са задължително униформени. Обясни, че може цивилен служител може да стои на тротоара и да заснема нарушителите.
„Не можем да разчитаме единствено на униформен автомобил, който да установи водач, който говори по мобилен телефон. Ще се прави всичко възможно това нарушение да бъде документирано законосъобразно. Ние спазваме закона, а нас цялата ни дейност се контролира от съда. Ние ще представяме такива доказателства пред съда, че ако има водач, който обжалва или санкцията, тя да бъде потвърдена“, каза Гендов.
Глобата за говорене по мобилен телефон е фиксирана на 50 лв., като се отнемат и 8 контролни точки.
„Целта ни не е да санкционираме водачите. Напротив – целта е тези мерки, които прилагаме на пътя да ги накара да бъдат по-възпитани, по толерантни и да спазват правилата за движение“, завърши ст. комисар Гендов.
От началото на годината до днес за ползване на мобилен телефон по време на движение са санкционирани 225 водачи. За същия период на миналата година установените нарушения са били с 84 по-малко.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
И съдът ще отмени любителските кадри. Оправете трафикът, контролирайте натоварените улици, това е проблемът. Скоро ще сменят времето, ще настане ужасия с пешеходци, колоездачи и тротинетки.
Анонимен
Нищо няма да стане. Ще падат в съда за нула време.
Очевидец
А, полицаите от патрулира може да карат и да говорят по телефона, така ли
Анонимен
Явно искат да увеличат хората на който им се плаща за да правят НИЩО!!!
Данчо
На всички главни кръстовища да сложат камери сертифицирани и с радари и готово.
Анонимен
И мен са ме глобявали за говорене по телефона, но всъщност бях със слушалки и за да се измъкнат от това че ме спряха, защото аз ги попитах? Ми писаха не фиш, а акт защото те били двама и ме видели с телефон в ръка (което естествено не беше вярно) и аз като сам водач не съм можел да докажа нищо... Ей това е нашата защита, ей това е г-н Шеф на КАТ и неговите пре-стъп-ни-ци с пагони!!!!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Иди.оти, сър.
Анонимен
В Естония глобяват за липса на светлоотразителни елементи по облеклото и раниците/чантите през зимния сезон, защото такива знаци спасяват живот. Ако всички носят такива, ще бъде по-лесно за шофьорите да ги виждат вечер в тъмното и произшествията могат значително да бъдат ограничени.