Говорителката на иранското правителство Фатамех Мохаджерани подчерта, че Иран няма да прави компромис с националните си интереси и предупреди Израел да не преминава границата на допустимото, предаде иранската новинарска агенция ИРНА, цитирана от БТА.

Говорителката каза, че операция "Истинско обещание" е била извършена с одобрението на иранския президент Масуд Пезешкиан.

Иранското правителство се въздържаше два месеца след убийството на Исмаил Хания, който беше гост в Иран и участваше на церемонията по встъпване в длъжност на иранския президент, за да се установи прекратяване на огъня в Газа, допълни говорителката.

През осемте години на Ирано-иракската война "показахме, че не правим компромиси със защитата на страната", заяви тя.

На 1 октомври Иран отговори на израелското убийство на ръководителя на политическото бюро на "Хамас" Исмаил Хания, генералния секретар на "Хизбула" Саид Хасан Насралла и генерала от Революционната гвардия на Иран Абас Нилфорушан, като изстреля 200 балистични ракети по военни и разузнавателните бази на Израел.

Президентът Пезешкиан заяви, че Иран със сигурност ще даде по-силен отговор на Израел, ако Тел Авив отвърне на удара.

От своя страна ливанското шиитско движение "Хизбула" отново отрече правото на Израел на съществуване, предаде ДПА.

Няма място за Израел "в нашия регион и в нашата социална, културна и човешка структура", заяви "Хизбула". Тя определи нападението на 7 октомври 2023 г. срещу Израел от палестинската ислямистка групировка "Хамас", която подобно на "Хизбула" е подкрепяна от Иран, като "героична операция", която ще има "исторически и стратегически последици" за Близкия изток.

"Хизбула" коментира също решението си да предприеме нападения срещу Израел на 8 октомври 2023 г., което според нея е акт на солидарност с "Хамас". "Хизбула" заяви, че с това решение застава на "страната на истината, справедливостта и човечността" и защитава Ливан.

Въоръженото крило на "Хамас" по-рано днес атакува Тел Авив с ракети, съобщи в изявление групировката, цитирана от Ройтерс. Израелската армия обяви, че са се задействали сирените за тревога в централната част на страната.

Всичко това идва на фона на годишнината от безпрецедентното нападение на ислямисткото движение на израелска територия, с която започна войната в ивицата Газа, предаде Франс прес.

От Сидни до Берлин и от Буенос Айрес до Ню Йорк, множество прояви и церемонии ще отбележат годишнината от нападението, което доведе до смъртта на 1205 души, повечето - мирни граждани, според преброяване на АФП, базирано на официални израелски данни, включващи и загиналите в плен. Изненадващата атака на 7 октомври 2023 г. разруши чувството за сигурност на израелците и разклати вярата им в лидерите и армията, отбелязва Асошиейтед прес.

В Реим - мястото на музикалния фестивал "Нова", където бяха убити най-малко 370 души, церемонията започна с минута мълчание точно в 6:29 ч. сутринта, когато "Хамас" предприе офанзивата си срещу Южен Израел.

Точно преди това събралите се по повод годишнината близки на убитите чуха последната мелодия, прозвучала на фестивала преди година. Израелският президент Ицхак Херцог се обърна към света с призив да "подкрепи Израел в неговата борба срещу враговете му".

Последиците от атаката продължават да се усещат една година по-късно. Войната в Газа продължава, а Израел води нова война срещу ливанското шиитско движение "Хизбула", която атакува Израел от 8 октомври 2023 г. Конфликтът с Иран, който подкрепя и "Хамас", и "Хизбула", и заплашва да въвлече региона в много по-опасна война, също ескалира.

При израелската военна офанзива в Газа до момента са убити най-малко 41 909 палестинци и са ранени 97 303, съобщиха палестинските здравни власти.

В средата на септември израелската армия започна и операции на северния фронт, за да противодейства на ливанската "Хизбула", която обстрелва Израел с ракети още от 8 октомври миналата година. След кампания на въздушни удари по бастионите на "Хизбула", на 30 септември започнаха наземни операции, без да се спират въздушните удари. Шиитската организация заяви днес, че ще продължи да се бие срещу израелската агресия и определи страната като "раково" образувание, което трябва да се премахне.

От октомври 2023 г. досега в Ливан са загинали над 2000 души, включително около 1000 след засилването на израелските удари на 23 септември. Разселените са около 1,2 милиона. Израел обеща да води борба с въоръженото движение "до победата", за да позволи връщането на около 60 000 жители на северните си райони, принудени да напуснат домовете си поради непрекъснатия ракетен обстрел.

Войната в Газа и Ливан се придружава и от ескалация между Израел и Техеран, съюзник на "Хамас" и "Хизбула", който изстреля на 1 октомври 200 ракети по израелската територия. Вчера израелският министър на отбраната Йоав Галант заплаши Иран с удари, подобни на тези срещу Газа и Ливан.

Иранското ръководство заяви, че е готово да "отвърне", съобщи агенция Тасним.

Рекордна военна помощ за $17,9 милиарда от САЩ за Израел

Разходите на Съединените щати за военна помощ за Израел са достигнали рекордните 17,9 милиарда долара, откакто преди една година "Хамас" атакува Израел, предаде Асошиейтед прес, цитирайки доклад на Университета "Браун". В този период войната в Газа прерасна в ескалиращ конфликт в региона на Близкия изток.

Още 4,86 млрд. долара са били насочени към засилване на американските военни операции в региона. Тези операции включват и действията на американските военноморски сили, които имат за цел да ограничат ударите на йеменските хуси по търговски кораби, се посочва в изследването.

Докладът е изготвен преди Израел да открие втори фронт в края на септември, атакувайки подкрепяните от Иран бойци на "Хизбула" в Ливан. Уточнява се, че това са едни от първите изчисления на прогнозните разходи на САЩ за подкрепа на Израел в конфликтите в Газа и Ливан, както и за ограничаване на подкрепяните от Иран въоръжени групировки в региона.

Американската военна помощ за Израел включва военно финансиране, оръжейни сделки, консумативи за най-малко 4,4 млрд. долара от американските военновременни запаси, както и доставки на употребявано оборудване.

Разходите варират - от 4 млрд. долара за попълване на израелските системи за противоракетна отбрана до финансиране за автомати и самолетно гориво.

Авторите на доклада казват, че посоченото число от 17,9 млрд. долара е само част от цялата сума за Израел, защото за разлика от военната помощ за Украйна, тази за Израел не е публично документирана.

Според авторите, цитирани от АП, "администрацията на президента Джо Байдън се е опитала да прикрие цялата сума на помощта за Израел чрез бюрократични хватки".

Освен това американската администрация е засилила и военното си присъствие в региона. Към 7 октомври 2023 г., когато "Хамас" нападна Израел, САЩ са имали 34 000 войници в Близкия изток. През август тази година броят им е увеличен на 50 000 войници.

Дир.бг