Английският футбол се разклати като малка рибарска лодка при тежка буря в открити води, след като съдът в Лондон обяви решенията си по делото, заведено от Манчестър Сити срещу Висшата лига и някои нейни финансови правила.

И двете страни обявиха на сайтовете си, че са спечелили юридическата битка, като по повечето точки, повдигнати от Сити, наистина съдът е присъдил в полза на администриращия орган на английската игра. Но по две - особено важни, е отворил "кутия на Пандора", която застрашава да промени футбола, а вероятно - не само на Острова.

Правилото, по което Сити е обвинен, че е финансиран с рекламни договори, сключвани със свързани фирми на собственика си, е обявено за "незаконно и противоречащо на британските закони за конкуренция".

Това означава, че всеки собственик на клуб оттук нататък може да налива неограничени средства, като изкуствено надува спонсорски и рекламни договори със собствения си клуб, минаващи през негови компании.

Примерът - Сити има такива с авиокомпанията "Етихад" и опита да подпише още няколко с хотелска верига и националната банка на Абу Даби. Общото е, че и трите огромни бизнеса са собственост на кралското семейство в ОАЕ, което притежава и сто процента от Манчестър Сити.

Така се заобикалят правилата на финансов контрол и на Висшата лига, и на УЕФА - просто подписваш договор за лого на екипа за 300 милиона с "твоя фирма", въпреки че реалната стойност на такъв контракт е 10 пъти по-малка, например.

Досега това се контролираше и не можеше да се случи. Или поне - задържаше се в някакви граници.

Манчестър Сити продаде за огромни пари правата за името на стадиона си на "Етихад" и играе с логото на компанията на екипа, което си е чиста проба спонсориране чрез свързани фирми, но други три такива сделки бяха спрени от Висшата лига през февруари. И тогава Сити обжалва, като се стигна до делото.

По много от другите точки в него клубът губи пред съда, но тази е най-важната.

Втората ключова такава е, че е незаконно да се спират заеми от собственици към клубовете им - нещо, което Висшата лига всячески се стараеше да ограничи, за да запази баланс и някаква финансова структура.

Не е случайно, че три клуба са подкрепили в битката шампионите - Челси, Нюкасъл и Евертън. Два от тях са изключително доволни от точката за "финасирането с преки заеми от собственици" - лондонските "сини" са субсидирани по този начин от 2 години и изхарчиха вече 1.5 милиарда евро пари на новите си босове само на трансферния пазар.

А ливърпулските "сини" бяха спасени от фалит с над 400 милиона лири, дадени като заеми от Фарад Мошири, иранския бизнесмен, който все още е водещ акционер в клуба.

Нюкасъл пък е собственост на правителството на Саудитска Арабия чрез Публичния инвестиционен фонд, който притежава реално и цялата местна лига, а и прави огромни стъпки в други спортове. И сега вече спокойно ще може да налива стотици милиони в клуба през спонсорски и рекламни договори на Нюкасъл с десетките мултимилионни компании, които пряко управлява.

Така се ражда опасна тенденция - но не и изненадваща. Пътят към Суперлигата на 20-ина свръхбогати европейски клуба и останалите, които опитват да оцелеят, е трасиран още преди години.

Любопитно е, че сред десетте клуба, които твърдо са се обявили и са свидетелствали срещу Сити по делото, има два, които също през годините са ползвали заеми от собствениците си - Брайтън и Арсенал. Те обаче са твърдо на позицията на Висшата лига за финансов контрол и не зависят от такова финансиране.

Останалите: Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Тотнъм и Уест Хем. С писма до съда подкрепа за тази кауза са обявили още Брентфорд, Борнемут, Фулъм и Уулвърхемптън.

Така 10 срещу 4 във войната, която се задава, вече е оформен баланс.

Позициите на останалите клубове остават неясни, но изглежда, че Саутхемптън, Ипсуич, Астън Вила и Фулъм едва ли биха подкрепили Сити по тези два параграфа. За Лестър и Нотингам това не е сигурно, защото и те имат собственици, които биха имали изгода от това да се премахне правилото за невъзможност за субсидиране през свързани фирми.

Важно е да се добави, че приключилото дело няма нищо общо с разглежданите 115 обвинения от Висшата лига срещу Сити за финансови нарушения в период от 12 години. Но ще има последствия и в него, след като някои от тези обвинения са именно по параграфите, обявени от съда вчера за незаконни.

Дир.бг