Позволителни за санитарна сеч на черен бор в пет участъка на Шуменското плато и един край село Мараш е издала Регионалната дирекция по горите. Ще бъдат отстранявани само изсъхнали дървета, които са не повече от 25% в дадения район.
Това съобщи на пресконференция днес директорът на РДГ-Шумен инж. Емил Гелов.
Санитарната сеч ще бъде извършена от служители на шуменското Държавното горско стопанство през следващите месеци.
Припомняме, че съхненето на черния бор на Шуменското плато бе констатирано по-рано тази година, като причина за него специалистите посочиха гъбата Diplodia pinea, за чието разпространение влияние оказват климатичните условия.
„Съхненето оттогава се увеличи с около 5% и вече на места е достигнало 20 – 25%. Санитарната сеч ще се проведе от ДГС-Шумен, като те ще преценят кога да започнат“, каза инж. Гелов.
Той обясни, че пет от общо шестте участъка, за които са дадени позволителни, са на Шуменското плато. Единият е под Дивдядовските скали, другите са на Платото край заслоните Детелина и Теменуга, едно е над село Кочово, друго на склона над пивоварната на „Карлсберг“.
Като проблем при провеждането на санитарна сеч по склоновете на Платото Гелов посочи липсата на горски пътища. Затова на тези труднодостъпни участъци ще се наложи да се направят просеки с ширина не повече от 4 метра, на които ще се отсекат както изсъхнали, така и здрави борове.
На пресконференцията присъства инж. Николай Василев, началник отдел в Дирекция „Държавни предприятия“ на МЗХ. Той бе категоричен, че сечта не е самоцел и никога не е била, а е инструмент на лесовъда.
„Нашите бащи и дядовци през 50-те и 60-те години на миналия век са залесили над 20 милиона декара, справяйки се с ерозия и липса на местообитания. По една или друга причина в тези години са се ползвали само два дървесни вида – бял и черен бор. Но това са видове, които нормално растат над 600 метра надморска височина. Първите няколко десетилетия те са давали добър прираст, укрепвали са почвата, но в последните години техният прираст намалява, стават по чувствителни на болести и дълги засушавания. Една от основните задачи на българския лесовъд през следващите години е свързана точно с трансформацията на иглолистните култури, които са създадени на нетипични месторастения и замяната им с естествени широколистни гори от местни видове“, каза инж. Василев.
Санитарна сеч ще се извърши и малка част от парк „Кьошкове“. Лесовъдите са констатирали стари и болни смърчове около водното огледало между Хотел „Орбита“ и Комплекс „Боровец“.
ШУМ.БГ
Коментари
Този ''капиталист'' е
не само остроумен, а и нови думи съчинява-''байр''
И те не знаят
Щом не казват с какво и кога ще залесяват, значи не чакайте в следващите години. В града този филм вече сме го гледали. Седят си празни дупки и дънери с години. Тук-там засаждат по някое дръвче. Половината изсъхват или ги чупят. В тия жеги никой не се сеща да ги полива. Само цветята под театъра виждам да поливат. Иначе леят вода с лавандулов аромат по улиците уж да охлаждат.
Геронтиев Т.
По мое време, не се разрешаваха такива сечи! Всичко което съм залесил е станало гора. Едно време беше, като имаше ЛКМ бригади. Що площи съм залесил.
Анонимен
Кмета после ще засади банани и портокали покрай лифта и ски пистата
Анонимен
Кочовчани сме против да изсичате гората ни. Ако някой влезе в парцела ми или минават камиони през моето УПи направо ще го гръмна. Плащам всяка година по 150лв данъци и никакви камиони нямат право да минават през имота ми.
Анонимен
Преди няколко години заразата дойде от Родопите. Около яз Батак бяха пооранжеви бороветею нашите пишман инженери какво направиха да имунизират боровете. Учат ги в школото как да мерят кубици дърва и да изсичат.
Само БСП
Направо да секат просека за лифта
Гавазов
Заразени са с бръмбар корояд, няма да оцелеят и без това. Само ще заразяват и други дървета
Ще останат само сухи борове, които ще горят като барут поради смолата. Боровете не са за ниските части, да се залеси със по подходящ вид. Може даже и секвоя.Бора иска надморска височина и влага, каквато на платото няма.
Пак тотално безхаберие
Намирисва на МАФИЯ. Щели да изсичат здрави дървета за да прокарат 4 метрова просека, за да стигнат до болните? Луди ли сте бе? В нормалните държави болните дървета или се оставят да си стърчат или се изсичат и оставят на място! В тях се развиват гъби, насекоми, червеи, охлюви и т.н. от тях се хранят птици, влечуги, дървесината става на хумус. Биоразнообразието има нужда от мъртва дървесинa