Граждани се събраха на протест в центъра на София с настояване да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор. Митингът, който се провежда в пространството между президентството, парламента и Министерския съвет, е организиран от Инициатива "Правосъдие за всеки" и е под наслов "#Кой прегрупира главните прокурори".

Организаторите и протестиращите настояват да се спре "порочната процедура" за избор на нов главен прокурор и нов председател на Върховния административен съвет от Висшия съдебен съвет, който е с отдавна изтекъл мандат. 

Движението по бул. "Цар освободител" между Българската народна банка и т.нар. триъгълник на властта е ограничено. В района има засилено полицейско присъствие.

На събитието се събират и подписи с искане да бъде спряна процедурата, която подписка ще бъде изпратена на парламента и президентството.

Адвокат Петър Славов от "Правосъдие за всеки" призова депутатите също да съберат подписка и да се обърнат към КС по въпроса за изтеклия мандат на ВСС. "Очакваме политиците и кандидатите за народни представители, които не са в отбора на мафията и търсят подкрепата на свободните граждани за предстоящите избори, да го покажат с включването си в този протест", написаха организаторите преди началото на събитието. 

 

"Питаха ме дали тези протести около изборите на главни прокурори се превръщат в традиция. Изглежда да, но има и друга традиция - за поста на главен прокурор за втори пореден път има само една кандидатура и за втори път има лауреат на Висшия институт на МВР. Нямаме нищо против този институт, но нека подготвя кадри за МВР, полицията или борбата с престъпленията, но не и за прокуратурата", каза адвокат Емил Георгиев от организаторите.  

В момента Сарафов е изпълняващ функциите главен прокурор, след като мандатът на предшественика му Иван Гешев бе прекратен предсрочно. На 10 октомври на последното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), на което можеха да се направят номинации за нов главен прокурор, бе издигната единствено кандидатурата на Борислав Сарафов. 

На 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува, припомня БТА. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията. Гласуването следва да бъде на 16 януари. 

Дир.бг