Починал е турският ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, който от години живееше в САЩ, съобщи Ройтерс, като се позова на турската телевизия Ен Ти Ви. Той е издъхнал на 83-годишна възраст, допълва БТА.

Първоначално Гюлен беше съюзник на настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган, но впоследствие в отношенията им настъпи разрив.

След опита за преврат в Турция през юли 2016 г. правителството обвини Гюлен и привържениците му в организиране на преврата, а движението на проповедника беше определено от турските власти като "Фетхуллахистка терористична организация" (ФЕТО). Десетки хиляди турци бяха арестувани по обвинения за връзки с гюленисткото движение.

В края на май световните агенции съобщиха, че 83-годишният ислямски проповедник е бил отвлечен от имението си в Пенсилвания, САЩ, позовавайки се на неговия племенник Ебуселеме Гюлен. По думите му похищението е извършено от високопоставени членове на организацията, като част от вътрешни борби за лидерството на ФЕТО.

Ебуселеме Гюлен, който подкрепи твърденията си с видеозапис от имението в Пенсилвания, обвини за отвличането по-специално Джевдет Тюркьолу, ръководен кадър на мрежата ФЕТО с прякор "Високия Джевдет" ("Узун Джевдет").

В. "Йени шафак" обаче помести тогава и други хипотези за отсъствието на Гюлен, а именно, че той е болен и е държан под строго наблюдение от ръководни кадри на мрежата ФЕТО, които не искат той да се среща с никого, или дори, че е мъртъв.

Въпросът бе обсъден и в предаването "Неутрална зона" на турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк. Пред телевизионния канал пенсионираният полковник от щаба на жандармерията Ерай Гючлюер отправи твърдения, че Гюлен е бил отвлечен от Пенсилвания с операция на ЦРУ и че преди време е направил опит да се самоубие с лекарства.

По думите на Гючлюер през май лидерът на ФЕТО не е напълно вменяем. Пенсионираният полковник твърди още, че лидерството на ФЕТО е оспорвано от четири групи вътре в организацията, като целта на отвличането е след смъртта му да бъде представен негов приемник на поста, за когото свидетели да потвърдят, че е бил посочен от самия Гюлен, а изборът всъщност ще е на ЦРУ.

Анкара отдавна настояваше пред Вашингтон да ѝ предаде Гюлен, но дипломатическите ѝ усилия останаха неуспешни. От своя страна проповедникът отхвърляше обвиненията, че е замесен в заговора срещу правителството на Ердоган.

Фетхуллах Гюлен живееше в самоналожено изгнание в имение на площ от 26 акра в планинския район Поконо в щата Пенсилвания, от 1999 г. и притежава зелена карта.

Дир.бг