Община Шумен ще изпрати днес писмо до МОСВ относно водата в яз. „Тича“ и за алтернативните водоизточници, а следващата седмица, заедно с областния управител, ще настояват за лична среща с министъра на околната среда.
Това обяви пред журналисти днес кметът Христо Христов.
Исканията са няколко - да бъде преустановено подаването на вода за напояване от яз. „Тича“, да се преустанови подаване на вода от язовира за ВЕЦ-овете след язовира, проблемът с водата да стане държавна политика и в държавния бюджет да се заложат средства за изграждане на нови и възстановяване на стари дълбоки сондажи, които са били алтернативни източници за водоподаване, както и държавата да се ангажира с продължаване и финализиране на система „Дунав“.
„Исканията ни са провокирани от това, че в ежедневния бюлетин за този месец, който МОСВ обявява е видно, че водата в „Тича“ за този месец е намаляла процентно с 6,71. Нивото е 37,86%. Притокът на вода е 0,061, а разходът 1,6 куб.м. в сек. Няма как да не сме притеснени, при положение, че това единственият захранващ Шумен водоем с питейна вода“, заяви Христов.
„Отправяме и искане към областния управител да направи организация и да предприеме мерки „Напоителни системи“ да измерят какъв е мъртвият обем на яз. „Тича“. Никой не знае в момента какво е нивото на наносите и реално какъв полезен обем от вода има в язовира“, допълни кметът.
Той каза също, че пускането в експлоатация на Пречиствателната станция за питейни води на Шумен се бави заради проблем с терена, върху който е изградена.
„Готова е, но има проблем със земята, върху която е изградена. Тя е върху терен на двама собственици и част от него е с предназначение „за земеделска земя“ и трябва да се промени „за техническа инфраструктура“. Процедурите минават през Министерството на земеделието. Работим и ние, и Кадастъра, но проблемът засега не може да се разреши“, заяви Христов.
Кметът заяви, че няма конкретна информация как върви ВиК проектът и изграждането на довеждащия водопровод. „Знаем, че ВиК има план, но ние не сме уведомени затова и не сме викани при разработването на този план“, обясни Христов.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Кмете, кмете, ич та няма!
Анонимен
Какво напояване по това време? Да не правим сняг за ски писти? Утре почва Ноември.
Анонимен
Като съдих сам държавата за веца, всички политици се скриха. Сега мрете от жажда.
Fanetti Mazakura
Преди 3 месеца обясняваха, че няма никакъв проблем, сега били много притеснени!
По далеко от носа си не виждате, водата за ВЕЦ и за напояване трябваше да е спряна още преди години!
Анонимен
Чак сега ли разбраха, че земята е със земеделски статут, след 1 год. кметуване. Браво, професионалисти!
Анонимен
КАКВО СЕ СЛУЧВА С РЕМОНТА НА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ИКОНОМИКА?????
Ани
От сутринта няма вода в Пети полк, училища, детски градини. ВиК мълчи. И медиите.
Анонимен
Кмете, кмете, нали и ти беше областен управител и какво направи за водата, едно нищо, сега областния да се оправя! Хич те няма и за нищо не ставаш! Айде да си ходиш !
Анонимен
Пуснете водата в квартала на болниците. Суша от сутринта.