Община Шумен ще изпрати днес писмо до МОСВ относно водата в яз. „Тича“ и за алтернативните водоизточници, а следващата седмица, заедно с областния управител, ще настояват за лична среща с министъра на околната среда.
Това обяви пред журналисти днес кметът Христо Христов.
Исканията са няколко - да бъде преустановено подаването на вода за напояване от яз. „Тича“, да се преустанови подаване на вода от язовира за ВЕЦ-овете след язовира, проблемът с водата да стане държавна политика и в държавния бюджет да се заложат средства за изграждане на нови и възстановяване на стари дълбоки сондажи, които са били алтернативни източници за водоподаване, както и държавата да се ангажира с продължаване и финализиране на система „Дунав“.
„Исканията ни са провокирани от това, че в ежедневния бюлетин за този месец, който МОСВ обявява е видно, че водата в „Тича“ за този месец е намаляла процентно с 6,71. Нивото е 37,86%. Притокът на вода е 0,061, а разходът 1,6 куб.м. в сек. Няма как да не сме притеснени, при положение, че това единственият захранващ Шумен водоем с питейна вода“, заяви Христов.
„Отправяме и искане към областния управител да направи организация и да предприеме мерки „Напоителни системи“ да измерят какъв е мъртвият обем на яз. „Тича“. Никой не знае в момента какво е нивото на наносите и реално какъв полезен обем от вода има в язовира“, допълни кметът.
Той каза също, че пускането в експлоатация на Пречиствателната станция за питейни води на Шумен се бави заради проблем с терена, върху който е изградена.
„Готова е, но има проблем със земята, върху която е изградена. Тя е върху терен на двама собственици и част от него е с предназначение „за земеделска земя“ и трябва да се промени „за техническа инфраструктура“. Процедурите минават през Министерството на земеделието. Работим и ние, и Кадастъра, но проблемът засега не може да се разреши“, заяви Христов.
Кметът заяви, че няма конкретна информация как върви ВиК проектът и изграждането на довеждащия водопровод. „Знаем, че ВиК има план, но ние не сме уведомени затова и не сме викани при разработването на този план“, обясни Христов.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
КАТО ИДЕЯ.....ЗАЩО НЕ СЕ ИЗГРАДИ МИКРО ЯЗОВИР ПО НАДОЛУ ПО ТЕЧЕНИЕТО НА РЕКАТА СЛЕД СТЕНАТА И ВЕЦОВЕТЕ И ВОДАТА ДА СЕ ВРЪЩА С ПОМПИ ОБРАТНО В ЯЗОВОРА И ДА СЕ ПУСКА САМО НЕОБХОДИМОТО КОЛИЧЕСТВО ЗА ПОДДЪРЖАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНОТО РАВНОВЕСИЕ НА РЕКА КАМЧИЯ.
Анонимен
Лелееееееее, какви управленски решения... Господ да помага и да дава разум на тези хора!
Анонимен
От РИОСВ имате ли становище, от гл.архитект имате ли търпимост?
Чочо
Кога ще се вдигаш с балона на Кр.Костов. Приличате си.
Анонимен
Голям помияр
Йорданова
Просто е възмутително! Областен град да се остави без вода! Водата от месеци мирише на тиня и мухъл. Цената най-висока е цялата страна.Милиони за пречиствателна, която уж била готова, но не я пускат. Драев от колко години алармира за проблема с водата! И най-възмутителното е, че 70 000 човека просто си търпят и плащат.
Анонимен
И защо се говори все още за Дунав? Каквито и пречиствателни станции да има едва ли тази Европейска клоака може да се пречисти!!! И на каква цена ще е тази вода? За справка - цената на питейната вода от Дунав в Разград!
въпрос
какво желаете да имате- да пътувате без гранични проверки в европа, северна америка, и екзотични места по света или в Шумен и България да имате достъпна , качествена и винаги сигурна вода.
за пътуване отбележете със зелено,
за скромен живот с вода в Шумен с червено
Анонимен
къде беше лятото източиха го да поливат определени земеделци