Професионална гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев” навърши днес 75 години.
Тържеството събра в двора на училището бивши и настоящи директори и преподаватели, гости и ученици.
В началото на церемонията бяха припомнени най-важните моменти в историята на училището, създало през годините над 20 000 специалисти. От 5 ноември 1949 г., когато тържествено е открита новата учебна година на новата Механотехническа гимназия в сградата на бившата Мъжка гимназия /сега СУ „Йоан Екзарх Български“/ с 10 учители и 224 ученици, през преместването в настоящата сграда на 30 ноември 1970 г., до днешния ден, в който училището предлага обучение в дневна и самостоятелна форма по 7 специалности.
Приветствие отправи директорът на гимназията Десислава Борисова.
„Днес е специален ден за всички нас, защото отбелязваме 75 години от създаването на гимназията. 75 години традиции, знание и успехи в подготовката на бъдещи професионалисти, които градят просперитета на нашата страна. С дълбока благодарност и уважение се обръщам към всички, които са част от гимназията, директорите, изградили основата на училището, колегите, посветили труд и сърце в обучението на поколения ученици. Благодаря на всички учители, които с отдаденост и професионализъм създават среда, в която младите хора придобиват знания и умения, които са им нужни, за да бъдат успешни утре.
Учениците на Механото са и ще останат сърцето на училището. Вие, скъпи ученици, сте нашата надежда и гордост. Уверени сме, че ще продължите да прославяте името на гимназията.
"Учим днес, за да можем утре". Този девиз ни вдъхновява, за да продължим напред. Днес, гледайки към бъдещето, знаем, че предизвикателствата ще продължат. Нека ПГМЕТТ „Христо Ботев“ продължава да бъде място, където се раждат мечти и се постигат успехи. Честит празник!“, каза в словото си директорът на училището Десислава Борисова.
Тя връчи благодарствени плакети на своите предшественици на поста – Марин Маринов, Галина Младенова и Машка Крумова. Наградени бяха и ученици, засадили дръвчета в двора на училището, както и участвалите в конкурс за плакат, посветен на годишнината.
В края на тържеството учениците се наредиха за жив надпис „75“.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Кога учителите могат да лъжат за картите? Като пишете такива глупости и лъжи, знаете ли какви са условията през последните години за прием на ученици? Къде и как се подават документи? Още веднъж-картите не се обещават, а се придобива право въз основа на документи...За истината на информацията в тях отговарят тези, които ги издават. Училището не е разследващ орган.
Анонимен
''Кон'', как разбра кой не може да си намери работа? Образователен експерт ли си? С какъв успех си завършил? Знаеш ли, че някои ученици питат свои учители защо преподават в училище, след като имат знания за много по-платена и по-спокойна работа? Да си учител е призвание...Но какво могат и колко знаят някои от родителите? Защото институцията ''училище'' се състои от ученици, учители и родители.
Анонимен
Не става въпрос да лъжат, а издават на едни ученици, а на други неее.Четете..
няма безплатен обяд
Бай ганьовщина.Келепир да има. Някои родители надминаха "циганска работа".Само искат.Ама не се сещат, че като взимат материално, друго губят. И учители има такива. Грабят от европроекти, пари, но има после да плащат.Хайде, отърсете се от келепира.
Анонимен
''Не става въпрос да лъжат, а издават на едни ученици, а на други неее.Четете..'' Четем добре....Лъжа е ,че някой няма право на карта, ако отговаря на условията / изискванията/ . Друга лъжа е ,че малцинствата имат привилегии. При какви условия е отказано? Дали има някаква дискриминация-могат и учениците да коментират. А и всяко отпускане на средства-подлежи и на одит.
Анонимен
''Келепир да има...'' След като има толкова много пари в образованието, защо има недостиг на учители в началото на учебната година, а други -след няколко месеца напускат? В някои училища има пенсионери, а в други- без нужното образование. Не коментирайте само в Шумен, където има университет. Но идва време, когато учителите ще знаят по-малко от част от учениците. Тогава какво ще предложите?
Анонимен
Някой знае ли каква е сумата, която всяка година учителите даряват доброволно в своите училища за различни дейности, материалната база и др.? И то-без да се хвалят. А и полагат труд извън изискванията на длъжностната си характеристика. На кои други работни места го правят? Споделете....Знаете ли, че ученици, които работят през лятото в Шумен, получават повече от един учител с ''голям келепир'' ?
Анонимен
Какви неща пишете? Поклон пред учителите, които са всеотдайни в професията си. Масата обаче не е. Ама никак не е. Масата учители са службаджии. Директорите са пожизнени дерибеи. В главата им само пари, проекти, извънкласни, частни школи, социални придобивки, синдикални права, отпуски, многото пари при пенсиониране, да изброявам ли още? Не ми пишете за морала на единици, той не измива проблемите.
Анонимен
Минали са много години от времето, когато е живял Петко Славейков, но сравнението между даскала и говедаря е същото.Правят крайни оценки ''специалисти'', които никога не са влизали с дневник в класна стая. А и често не са и майстори/признати специалисти/ там, където работят. Пишат коментари за учителските заплати и хора, които нито знаят колко е реалната заплата, нито плащат данъци на държавата.