Професионална гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев” навърши днес 75 години.
Тържеството събра в двора на училището бивши и настоящи директори и преподаватели, гости и ученици.
В началото на церемонията бяха припомнени най-важните моменти в историята на училището, създало през годините над 20 000 специалисти. От 5 ноември 1949 г., когато тържествено е открита новата учебна година на новата Механотехническа гимназия в сградата на бившата Мъжка гимназия /сега СУ „Йоан Екзарх Български“/ с 10 учители и 224 ученици, през преместването в настоящата сграда на 30 ноември 1970 г., до днешния ден, в който училището предлага обучение в дневна и самостоятелна форма по 7 специалности.
Приветствие отправи директорът на гимназията Десислава Борисова.
„Днес е специален ден за всички нас, защото отбелязваме 75 години от създаването на гимназията. 75 години традиции, знание и успехи в подготовката на бъдещи професионалисти, които градят просперитета на нашата страна. С дълбока благодарност и уважение се обръщам към всички, които са част от гимназията, директорите, изградили основата на училището, колегите, посветили труд и сърце в обучението на поколения ученици. Благодаря на всички учители, които с отдаденост и професионализъм създават среда, в която младите хора придобиват знания и умения, които са им нужни, за да бъдат успешни утре.
Учениците на Механото са и ще останат сърцето на училището. Вие, скъпи ученици, сте нашата надежда и гордост. Уверени сме, че ще продължите да прославяте името на гимназията.
"Учим днес, за да можем утре". Този девиз ни вдъхновява, за да продължим напред. Днес, гледайки към бъдещето, знаем, че предизвикателствата ще продължат. Нека ПГМЕТТ „Христо Ботев“ продължава да бъде място, където се раждат мечти и се постигат успехи. Честит празник!“, каза в словото си директорът на училището Десислава Борисова.
Тя връчи благодарствени плакети на своите предшественици на поста – Марин Маринов, Галина Младенова и Машка Крумова. Наградени бяха и ученици, засадили дръвчета в двора на училището, както и участвалите в конкурс за плакат, посветен на годишнината.
В края на тържеството учениците се наредиха за жив надпис „75“.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Колко е реалната заплата на фона на нормалните български заплати? Бонуси? Добавки? ДМС? Отпуски, пенсии? Новите пенсионери учители не излизат с пенсии като учителите преди 10-20 години назад, няма база за сравнение. Държали са дневник коментиращите, затова им е тъжно. Младите бягат от тази професия, защото не е само до парите, които вече са хубави. Много са проблемите и тинята.
Анонимен
През второто тримесечие на 2024 г. средната работна заплата за страната e 2296 лв. Колко от учителите имат такава заплата? Какво му е хубавото? Има бивши ученици на 19-20 г., които получат 2500 лв. Колко часа е извънредният труд през почивните дни? Как се почива след умствен труд и голямо напрежение? Защо все повече учители имат тежки заболявания или умират преди пенсионна възраст?
Анонимен
"Минималната заплата може бруто да е 1853 лв., но след удръжките младите учители вземат едва 1400 лв.", казва Асен Александров, директор на 51 училище в столицата и председател на Сдружението на директорите в средното образование. "В никакъв случай средната учителска заплата не е 2500 лв., колкото би трябвало да бъде - реално е около 115% от средната за страната, или към 2200-2300 лв.",
Анонимен
Жалко е, че коментар на бивш учител е ''еничарски''. Да обясня ли какво означава? Да, преди 20 г. пенсиите на учителите бяха обидно ниски. И не само на тях. Но през повечето години, в които са били учители, е имало нужните ред и дисциплина. Нали никой не предпочита да е тежко болен пенсионер с 300-400 лева повече в джоба?