Планетариум с най-модерната за момента технология в България ще бъде официално открит в Шумен. Новата придобивка на града се намира в сградата на Астрономическата обсерватория на Шуменското плато.

Откриването на планетариума ще бъде на 1 ноември от 11,00 часа

За реализацията на проекта на пресконференция днес говори проф. д-р Драгомир Марчев, директор на Астрономическия център към Шуменския университет.

„Този планетариум липсваше досега на Шумен. Идеята за него е още с откриването на обсерваторията през 2016 г. и сега вече е факт. Досега срещахме разочарование на деца и възрастни посетители, които искаха да видят небето и звездите и през деня. Сега те ще имат тази възможност“, каза проф. Марчев.

Планетариумът включва купол с диаметър 4,2 м. Изображението се реализира чрез съвместяване на 4 проектора с 3D технология и картина с 4К качество на изображенията, като не се ползват очила.

„Използваната прожекционна система за планетариума я прави най-модерната в България сред останалите планетариуми. Технологията, която се използва предава симулация, при която виждаш реално звездното небе“, подчерта проф. Марчев.

Планетариумът е разположен в лекционната зала на Астрономическата обсерватория. Разполага с 12  ергономични седящи места. Пет са филмите, които ще се прожектират засега в планетариума на Шуменското плато и ще бъдат сменяни всяка седмица.

„Филмите са за проучвания на Космоса от Земята, за Луната, за Слънцето, За Галактиката и Вселената, за Големия взрив. Те са лицензирани и ще разполагаме постоянно с тях. Правят се стъпки да придобием и други филми“, каза още Марчев.

Входните такси за планетариума са 15 лв. за възрастни и 10 лв. за ученици. За деца под 7 години посещението не е желателно, заради опасността от увреждане на зрението.

Почивните дни ще са понеделник и вторник. От сряда до петък работното време е от 14,00 до 22,00 часа, в събота и неделя от 11,00 до 19,00 часа, като се предвиждат по три прожекции на ден при 50% запълненост на местата.

Планетариумът е изграден със средства по проект „РАЦИО“ от Националната пътна карта за научна инфраструктура към Министерството на образованието и науката. Той е направен от българска фирма и е на стойност 110 000 лв.

ШУМ.БГ