Планетариум с най-модерната за момента технология в България ще бъде официално открит в Шумен. Новата придобивка на града се намира в сградата на Астрономическата обсерватория на Шуменското плато.
Откриването на планетариума ще бъде на 1 ноември от 11,00 часа
За реализацията на проекта на пресконференция днес говори проф. д-р Драгомир Марчев, директор на Астрономическия център към Шуменския университет.
„Този планетариум липсваше досега на Шумен. Идеята за него е още с откриването на обсерваторията през 2016 г. и сега вече е факт. Досега срещахме разочарование на деца и възрастни посетители, които искаха да видят небето и звездите и през деня. Сега те ще имат тази възможност“, каза проф. Марчев.
Планетариумът включва купол с диаметър 4,2 м. Изображението се реализира чрез съвместяване на 4 проектора с 3D технология и картина с 4К качество на изображенията, като не се ползват очила.
„Използваната прожекционна система за планетариума я прави най-модерната в България сред останалите планетариуми. Технологията, която се използва предава симулация, при която виждаш реално звездното небе“, подчерта проф. Марчев.
Планетариумът е разположен в лекционната зала на Астрономическата обсерватория. Разполага с 12 ергономични седящи места. Пет са филмите, които ще се прожектират засега в планетариума на Шуменското плато и ще бъдат сменяни всяка седмица.
„Филмите са за проучвания на Космоса от Земята, за Луната, за Слънцето, За Галактиката и Вселената, за Големия взрив. Те са лицензирани и ще разполагаме постоянно с тях. Правят се стъпки да придобием и други филми“, каза още Марчев.
Входните такси за планетариума са 15 лв. за възрастни и 10 лв. за ученици. За деца под 7 години посещението не е желателно, заради опасността от увреждане на зрението.
Почивните дни ще са понеделник и вторник. От сряда до петък работното време е от 14,00 до 22,00 часа, в събота и неделя от 11,00 до 19,00 часа, като се предвиждат по три прожекции на ден при 50% запълненост на местата.
Планетариумът е изграден със средства по проект „РАЦИО“ от Националната пътна карта за научна инфраструктура към Министерството на образованието и науката. Той е направен от българска фирма и е на стойност 110 000 лв.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
А ремонта на икономиката кога ?
Анонимен
е те не го ли откриха като го построиха
Анонимен
Лентата на бардака на мадам Сара кога?
Анонимен
А дано да открият някоя обитаема планета за да я заселят с някои излишни индивиди,че много станаха в нашата Земя.
Цефей
Страхотно!
Анонименбандити
защо на входа на гробищен парк не се издава касов бон,аааааааааааааааааааа
Анонимен
Вечно затворено ....
Анонимен
Пак ли този смешник. Много шум за нищо. Идете си в Бургас и Варна.
Анонимен
Що да е отворен, тоз нали си взема пари.