3,520 млн. куб. вода е количеството, което е разрешено да се ползва от яз. „Тича“ за месец ноември, посочва МОСВ в месечния си график за комплексните и значими язовири в България. През октомври разрешеното за потребление количество бе 4,023 млн. куб. м.

През този месец се спира водата за напояване.

През ноември 2,320 млн. куб. м  са за питейно-битово водоснабдяване на градовете Шумен и Велики Преслав, от които 0,080 млн.куб. м за технологично източване при направа на връзки с новоизграден довеждащ водопровод

0,700 млн. куб. м са за за питейно-битово водоснабдяване на гр. Търговище. 0,500 млн. куб. м за осигуряване на минимално допустим отток в реката след язовира

В графика е посочено, че водите за осигуряване на минимално допустим отток в реката след язовира трябва да се подават равномерно през денонощието, с цел непрекъснато оводняване, като при невъзможност да се преработват чрез ВЕЦ „Моста“, да се осигуряват от страна на ,,Напоителни системи" ЕАД.

От екоминистерството заявяват, че поради нисък обем и малък приток в язовира, заявките за вода са редуцирани съобразно реално използваните количества през м. ноември за последните четири години. Минимално допустимият отток в реката след язовира е за 95% обезпеченост на притока.

В графика на МОСВ е посочено още, че „ВиК операторите многократно са уведомени за необходимостта от предприемане на мерки по рехабилитация на алтернативни водоизточници. На проведената по инициатива на МОСВ среща на 05.09.2024 г. се акцентира върху състоянието на язовира и разпределението на оставащия ресурс, с цел обезпечаване водоподаването през следващите месеци, като до момента не е представена изисканата информация, относно наличие или липса на алтернативни водоизточници, както и визия с мерки и срокове, по отношение на включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници и за намаляване на загубите“.

ШУМ.БГ