В постъпилите в МВР сигнали не сме установили данни за използване на държавните институции като бухалка. Във всеки един случай е извършена цялостна и обективна проверка. В случаите, в които сме установили данни за извършено престъпление, сме образували досъдебни производства. След приключване на всички действия по разследванията може да се даде отговор от прокуратурата, която води досъдебното производство. Така служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков отговори на зададения вчера от президента Румен Радев въпрос "Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй?" по време на брифинг във вътрешното ведомство.

Вчера в своя позиция по повод проведените предсрочни парламентарни избори държавният глава отправи четири въпроса за честността на вота и заяви, че очаква убедителни отговори от служебното правителство и по-конкретно от Министерството на вътрешните работи.

Вътрешният министър добави, че не е правен анализ срещу кои партии са подавани сигнали за купуване на гласове. Попитан има ли чадър над Делян Пеевски, Атанас Илков заяви че няма такива данни в сигнала, който се визира за оказване на някакъв натиск или прикриване на обстоятелства, свързани с купуване и продаване на гласове.

По думите на Илков във вътрешното ведомство са постъпили няколко списъка с изредени в тях лица, които най-вероятно са участвали в купуването и продаването на гласове. "В тях имаше три имена, инициали, прякори. МВР извърши проверка по всеки един сигнал. Оказа се , че лицата, които бяха изведени от тези сигнали са 245", обясни министърът.

Той добави, че в списъците е имало починали хора, 15 са в чужбина, а около 25 не са намерени на актуалните им адреси. "Действията по тяхното установяване продължават. Един от сигналите е пускан и на предишните два вота. Не намираме нищо по-различно от това, което се е случило на предходните избори. Проявихме една по-голяма активност", каза още Илков.

При досъдебно производство, водено от Областната дирекция на МВР - Плевен, вътрешното ведомство попадна на кандидат за депутат и настоящ депутат, който е опитвал да купува гласове. Сигналът бил изпратен в Софийска градска прокуратура. Само тя може да разследва хората с имунитет. Това съобщи вътрешният министър Атанас Илков и обеща повече детайли по случая на по-късен етап.

По думите му докладът на МВР за вота е готов и е изпратен на президента, на председателя на Народното събрание и на премиера.

"Този доклад не е окончателен. След 30 дни ще изготвим окончателният. В рамките на тези 30 дни очакваме резултатите от нашите действия да претърпят известна промяна във възходяща форма", уточни Илков.

Вътрешният министър каза още, че доклад ще бъде изготвен и от Националното междуведомствено звено.

"Този доклад ще излезе 30 дни след обявяването на окончателните резултати на ЦИК. В него ще отразим всички постигнати резултати от нашите съвместни действия и от съвместната организация, която имахме", посочи министър Илков.

"Искам отново да припомня, че основната задача на МВР беше да организира и да създаде един добър обществен ред, да осигури охраната по време на транспортирането на изборните книжа, машините за електронно гласуване и охраната на изборните секции", добави той, като изчете и статистиката на МВР за предсрочните избори.

Има постъпили 984 сигнала, свързани с изборния процес, при 622 сигнала на предходните избори. Има 58,2 % завишаване на сигналите, постъпили в МВР. Образувани  са 128 досъдебни производства. От тях 115 са бързите производства, като на предходните те са били 95.

Задържаните лица са 73 спрямо 67 на предходните избори. Предупредителните протоколи , изготвени от служителите на МВР са 1934 спрямо 1402 за предходните избори. Проведените полицейски операции са 227 спрямо 167, обяви министър Илков.

Дир.бг