Министерството на отбраната ускорява процедурата по строителството на секретните съоръжения за новите самолети F-16. Това става ясно от стенограмата на едно от последните заседания на правителството. От април забавянето се наваксва с "пренасочени ресурси", съобщи БНР.

За да бъде наваксано "натрупано значително забавяне при изграждането инфраструктурата", служебният министър на отбраната Атанас Запрянов се позовава на изключенията по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Така препоръчани от ДАНС фирми ще работят по проектите. Заради приоритетността на проекта е избран вариант, който съкращава провеждането на процедурата за фирмите. Но Запрянов уверява, че "са поставени по-високи изисквания към критериите за подбор". И че дори при "ограничен брой потенциални изпълнители" ще се спазват принципи за равнопоставеност.

Служебният министър цитира и оценка на американската страна. Тя е констатирала значителен риск след пристигането на самолетите, "да не се провежда регулярна летателна дейност поради липса на необходимата инфраструктура". Това можело и да оскъпи поддръжката им, защото на 30 дни ще се изпълняват мероприятия по съхранение, чийто обем нараства пропорционално на времето, за което те не са летели.

По договора не са предвидени средства за закупуване на резервни части и консумативи за такива допълнителни мероприятия за съхранение.

Заради липса на място миналата година България вече е плащала десетки хиляди долара за съхранение на произведените управляеми авиационни ракети поради липса на сертифицирана инфраструктура. Стойността на четирите секретни съоръжения на авиобаза "Граф Игнатиево" е малко над 201 милиона лева с ДДС. Строителството е българска отговорност, припомня министър Атанас Запрянов.

Страната ни очаква първите два F-16 в края на първото тримесечие догодина. До края на третото тримесечие ще бъдат доставени всичките 8 самолета от първия договор.

Дир.бг