До края на октомври в Министерство на вътрешните работи (МВР) са постъпили 984 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Това се посочва в доклад за дейността на МВР за осигуряване на честни и прозрачни избори за Народно събрание на 27 октомври 2024 г, публикуван на сайта на министерството.

В доклада се посочва още, че от всички получени сигнали 724 са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии или коалиции, 80 - за неправомерна агитация, 14 - за унищожаване на имущество, три - за корпоративен вот и 163 - за други нарушения, свързани с изборния процес. Съставени са 1934 предупредителни протокола и са задържани са 73 лица. Образувани са 128 досъдебни производства, като 84 са разследвани по общия ред и 44 са бързи производства, се посочва още в документа.

В сравнение със същия период на изборите, проведени на 9 юни 2024 г., получените сигнали са с 58,2% повече, образуваните производства са с 24,3% повече, задържаните са с 9% повече, а предупредителните протоколи са с 37,9% повече, сочи още докладът.

Повечето сигнали и по-добрите резултати по време на тази кампания се дължат предимно на гражданската инициатива и нетърпимостта към купуването и продаването на гласове, както и на повишената активност на служителите на МВР, посочват от вътрешното министерство.

Целият доклад за дейността на МВР за осигуряване на честни и прозрачни избори за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. може да бъде намерен тук.

От Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) също публикуваха доклад за изпълнение на законовите задачи в контекста на предсрочните парламентарни избори. В него се посочва, че в ДАНС не е придобита информация за целенасочени действия на външни фактори за намеса в изборния процес, както и за намерения или за конкретни посегателства срещу конституционноустановения ред в контекста на изборите, в т.ч. от членове и симпатизанти на организации и групи с крайни нагласи.

Към момента не е установена активност, целяща вмешателство и/или увреждане на информационни системи на институции, свързани с провеждането на изборите, се посочва още в доклада. В контекста на изборите за Народно събрание и частичните местни избори по предоставена от ДАНС информация са образувани две досъдебни производства и четири прокурорски проверки, по които агенцията изпълнява вложените с постановления действия. По две от проверките е постановен отказ от образуване на досъдебно производство, като една от тях е приключена с протокол за предупреждение на лицето.

Целият доклад за изпълнение на законовите задачи на ДАНС, свързани с предсрочните парламентарни избори може да бъде намерен тук.

Дир.бг