"Не виждам причина да се иска оставката на министъра на вътрешните работи, аз лично не бих му я поискал". Това заяви пред журналисти служебният министър-председател Димитър Главчев, коментирайки провелите се избори на 27 октомври и сигналите за изборни нарушения.
Главчев припомни, че Министерството на вътрешните работи (МВР) и Държавната агенция "Национална сигурност" са представили доклади, които са публични на страницата на Министерския съвет, допълва БТА.
Попитан за коментар на думите на държавния глава Румен Радев, според когото МВР не се е справило с гарантирането на честността на вота, Главчев заяви: "Промените, в сравнение с предишното служебно правителство, бяха направени в диалог с президента. Ако той има някакви забележки към министъра на вътрешните работи, би могъл да поиска неговата смяна. Ако изрази много категорично мнение президентът, че иска да смени министъра на вътрешните работи, можем да обсъдим въпроса, но аз не виждам причина в момента да му се иска оставката. Аз лично не бих му я поискал", повтори той.
"Задължително трябва да бъдат изчистени съмненията. Съмненията от друга страна произтичат от това, което се вижда от видеонаблюдението в секциите, а секциите отново са в полето на политиците", каза още Главчев.
На 1 ноември служебният премиер коментира думите на президента и заяви, че ако Румен Радев вижда нередности, може да сезира Конституционния съд (КС). "Нямам навик да коментирам изказвания на президента. Предложили сме му доклад, на базата на който да вземе своите решения. Той е един от тези, които могат да сезират Конституционния съд. Ако види нередности, може да го направи", заяви Димитър Главчев, запитан за позицията на държавния глава, според когото "обявяването на официалните резултати от изборите предизвиква напрежение и буди въпроси за честността на вота".
Служебният премиер посочи също тогава, че 48 народни представители също могат да сезират Конституционния съвет относно честността на вота, но не и Министерският съвет. "Вие шегувате ли се, нали ще ме обвинят в конфликт на интереси, че искам да стоя дълго време, ако аз сезирам Конституционния съд", коментира още той пред журналистите.
Главчев допълни, че е запознат с твърденията за изборни нарушения и припомни, че в състава на секционните комисии има хора от всички партии, но няма представители на изпълнителната власт.
Днес той коментира и изказванията на различни политически сили за евентуално касиране на изборите. "Първо - не е подадено такова искане. Освен това 48 народни представители са в правото си да поискат и да сезират Конституционния съд за евентуално касиране на изборите. Само съдът се произнася на базата на доказателства, които му представят. Държавата с всичко се справя, ако под държава разбираме всички институции. Не знам доколко избирателите ще се справят още един път да ходят на избори. Не изглежда много добре, при положение, че сега имаме 38-39 % избирателна активност", каза Главчев.
Служебният премиер посочи, че компетентните органи трябва да се произнесат по различните сигнали за нарушения по време на изборите. "Ангажиментът на изпълнителната власт беше допреди секционните избирателни комисии. Оттам нататък трябва да има сигнал, подаден от секционната избирателна комисия, за да бъдат сезирани други органи, но не и изпълнителната власт", посочи той.
Във връзка с проектобюджета Главчев коментира, че тепърва се обсъжда рамката му, а след това предстои да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание, където всички парламентарно представени сили могат да правят предложения.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Защо изборите не са явни и с аргументация. Ще спестим от машини и комисии. Ще изчезнат мъртвите души от списъците. Неаргументираните могат да се броят за 1/2 глас. Гласуваме по специално създадена за това електронна поща и готово.
Анонимен
Най-малкото, ще излезе една тиква и ще каже: "Те пипат електронната поща!".