Шумен ще бори мръсния въздух със 7,4 млн. лв. от Европейския съюз. Общината е конкретен получател на финансиране по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Зелени мерки в градска среда”, става ясно от съобщение на сайта на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.
Със средствата ще могат да се разширят паркове и градини, да се залесят междублокови пространства, да се озеленят училищни дворове и детски градини, натоварени транспортни артерии, да се изградят зелени пояси и зелени клинове.
Основният фокус на европейската програма е върху качеството на атмосферния въздух чрез приоритетни инвестиции в растителни видове с най-висока степен на ефективност по отношение улавянето на фини прахови частици и пречистването на въздуха по естествен път.
„На този етап имаме набелязани т.нар. „горещи точки“ в Шумен, в които се наблюдава по-голяма концентрация на фини прахови частици. В тези райони ще се направи залесяване, озеленяване. Предстоят ни разговори и с детски градини, училища, които са в обсега на райони с по-голямо замърсяване на въздуха и имат нужда от изграждане на зелени пояси. Целта е да се подобри като цяло качеството на атмосферния въздух в града“, обясни за ШУМ.БГ зам.-кметът по “Европейски политики, екология и туризъм” Даниела Русева.
Според цифровия модел, който се използва за следене на качеството на въздуха в Шумен районите, където се наблюдава по-високо замърсяване на атмосферния въздух и ще се озеленява допълнително, са входните и основни пътни артерии на града.
Това са: ул. „Софийско шосе“ и района около „Арена Шумен“, около Градския пазар, пл. „България“, кръстовището до Сити център, по бул. „Славянски“ в района на пл. „Кристал“, бул. „Ришки проход“ от кръстовището с „Владайско въстание“, по бул. „Мадара“ до Автогарата.
Даниела Русева каза още, че вече се работи по подготовка на проектното предложение, а срокът за кандидатстване е 28 април 2025 г.
Освен Шумен, конкретни бенефициенти по процедурата са още 10 общини – Асеновград, Враца, Горна Оряховица, Димитровград, Ловеч, Монтана, Несебър, Перник, Смолян, Хасково.
Общият бюджет на процедурата е 48 411 252 лв., като за всяка от общините е определена конкретна сума. За Шумен максималният размер е 7 403 718,21 лв.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен.
Съгласен съм,но поне една лампа сложете на ул."Добруджа",пред входовете 3,4,5и 6 .От 40 години живея там,няма нито едно осветително тяло!
Анонимен
В тъмницата над пожарната/края на владайско/ сложили нови табели, 30 и преминават деца. Хубаво, ама нищо не е направено. Тъмно, няма пешеходците, къде да вървят. Измити ръце- нови табели. Гнусно и
Шуменец
Ох, какво крадене ще пада. Идеален проект за поговорката"куче влачи диря няма". 8 милиона пара за трънки и глогинки и накрая навсякъде пак лунен пейзаж. Само вижте "Марица" на какво я направиха и ще ви стане ясно всичко.
Краси Янев
Поредния проект започнат от генерал Христов и неговия екип! Сигурен съм, че когато отново се върне като кмет на града, Шумен ще бъде преобразен в рамките на шест месеца до една година в едно по-красиво и по-зелено място и ще може да си съперничи с градове като Виена и Будапеща!
Анонимен
Общинския съвет на Шумен да вземе да промени наредбата на града. Кога ще забраните отоплението с дърва. До кога ще трябва да търпим полицаи да режат с бензинови резачки под прозорците на спалните ни еднометрови дървета с диаметър 80см през почивните дни и да дишаме изпаренията на бензин? Европейски град ли сме или сме индийска провинция?
Fanetti Mazakura
Направете парк на мястото на Тежкия полк!
И спрете да режете стари дървета. Едно старо дърво е по-полезно от 10 млади.
Анонимен
Трябва да се намалят колите,не по пет във семейството и особено тия дето са "кър-кър"!
Анонимен
Никак не е маловажен въпросът за чистотата на въздуха, особено през зимата. Само че едва ли миризмата на изгорели дърва е тази, която всяка вечер ни задушава дори при затворени прозорци. Особено непоносимо е състоянието на въздуха в ниската част на Шумен около ул. Цар Освободител и бул. Симеон Велики в района около пазара. Мирише на горящи гуми, траверси, въглища....
Д. Василева
Имаме си естествен парк вече на мястото на Тежкият полк. Има си и алеи и плац от който може да стане прекрасен стадион за игри , въобще лесно и бързо може да се преобрази това оградено място, ама трябва и акъл за да си напишат проектите . С това " залесяване" дето го правят с дървета джуджета няма да стане . Половината вече са фира в целият град отделно дето са толкова ниски .