Протестиращите за водата шуменци се събраха днес и пред сградата на община Шумен. Кметът Христо Христов слезе при тях и над час разговаря с хората, за да им обясни каква е ситуацията и какво се прави, за да се реши трайно проблема.
Протестиращите поискаха кметът да им съдейства за среща с управителя на ВиК, както и за достигане на петицията им до институциите. В нея основните искания са за спешно и неотложно отпускане на средства за възстановяване на алтернативните водоизточници в Шумен, за отпускане на средства за купуване на нови помпи за помпените станции в града, за пускане в експлоатация на Пречиствателната станция за питейни води и др.
След това пред журналисти Христо Христов даде повече информация за проведените през последните два дни срещи в МОСВ, МРРБ и МЗХ в София.
„Приоритет ни е устойчивото, системно и качествено снабдяване на жителите на Шумен с вода за питейно-битови нужди. Протестът днес е с пълно основание е и трябваше да се случи. Сега трябва да стартира процес между институциите и да се разреши трайно проблемът. Точно и затова бяха срещите ни в министерствата в София и получихме съдействие по много от въпросите, които поставихме“, заяви градоначалникът.
Христо Христов заяви, че министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова е поела ангажимент и ще входира докладна в Министерски съвет система „Дунав“ да стане стратегически обект. „Намерението е сега да започне този процес и максимум до 5 години алтернативното водоснабдяването на Шумен да е от дълбоките сондажи на системата, от чийто 8 сондажа сега се използват само 2“, допълни Христов.
След срещата с министъра на околната среда и водите Петър Димитров кметът е получил уверение, че вода от „Тича“ за ВЕЦ-овете няма да се подава и ще се редуцират количествата за напояване през следващата година, като се вземат и мерки за намаляване на загубите по съоръженията на „Напоителни системи“.
„До две седмици очакваме документацията за земята, върху която е изградена Пречиствателната станция за питейни води. Зам.-министър Янислав Янчев лично пое ангажимент съответната комисия към МЗХ да разгледа документите в най-бърз порядък и да се смени статута й от земеделска, за да може да се пусне в експлоатация Пречиствателната станция“, обяви кметът.
Той каза още, че общината е насочила усилия към подмяна на ВиК инфраструктурата и в Шумен, и в селата. „Имаме проект за възстановяване на дълбоките сондажи край „Мътница“, тъй като те са с най-голям капацитет. Имаме планове и за разработване на други каптажи около Шумен“, обясни кметът.
Христо Христов заяви, че му предстои среща с шефа на КЕВР, с когото ще говори за механизъм за компенсиране на шуменци за периода, в който не са получавали качествено водоснабдяване.
Малко преди 16,00 часа от ВиК – Шумен съобщиха, че ремонтът на ПС „1300“ е приключил и започва поетапно пълнене на системата.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Идете да видите преиствателната за отпадни води още по жалка картина от тая 1300.изпускат Утайка във реката.ПО нареждане на Пушкаров -ЧИЛИНГИРОВ-МАГДАЛЕНА ТОШКОВА.И ма наноси по поречието на реката към Дибич .Отгоре на всичко лятото смъди та се не диша. Ако това беше в европейски град до са ги изгонили.
Анонимен
Ако ви потрябва лъжлив и обещаващ кмет, елате в Шумен. Той наистина е уникална находка.